• Odbierz prezent
Nowa gałąź cyfryzacji – Tokenizacja

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie a wraz z nowymi rozwiązaniami zmienia się również rynek. Jest to szczególnie dobrze widoczne w świecie kryptowalut. Pojawiają się coraz bardziej zaawansowane projekty, które zaczęły określać swoje zaplecze programistyczne jako blockchain 2.0, blockchain 3.0 itd. Rozpęd jakiego nabrały kryptowaluty może sugerować, że niedługo nowsze wersje blockchaina będą wychodziły równie często co nowe modele smartphonów. W jakim kierunku zmierzamy? Jakie problemy możemy już rozwiązać? Co przyniesie tokenizacja przez następne kilka lat dla osób fizycznych i firm?

W dzisiejszych czasach cyfryzacja nikogo już nie dziwi. Każdy wie, że wprowadzenie urządzeń i systemów cyfrowych w różne dziedziny gospodarki zmniejsza koszty i jest ułatwieniem organizacyjnym. Jedne z najbardziej oczywistych przykładów to poczta elektroniczna i fotografia cyfrowa. Dziś kryptowaluty w oparciu o technologię blockchain wprowadzają nowy rodzaj cyfryzacji, który jest nazywany tokenizacją. Polega on na przypisywaniu do konkretnego projektu, firmy albo osoby specjalnie do tego celu stworzonych tokenów. Rozwój technologii blockchain oraz jego adaptacja przekłada się na coraz większy potencjał tokenizacji. Smart-contracty dają wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania w biznesie. 

Cała historia rozpoczęła się od Initial Coin Offering (ICO) jako nowej, innowacyjnej metody zbierania kapitału. ICO zazwyczaj jest przeprowadzane zanim projekt zostanie ukończony. Fenomenalną zaletą ICO jest fakt, że osoby wspierające projekt i wierzące w sukces same opowiedzą o nim dalej. Nie sposób przemilczeć jednak tego, że ryzyko oszustwa jest znaczne, chociaż każdy wie, że im większe ryzyko tym również większe potencjalne zyski. Przykładowo ICO szeroko znanego w Polsce projektu Lisk w 2016 miesiąc zebrało 5 700 000 USD. Największa do tej pory zebrana kwota to 4 100 000 000 USD, które w ciągu roku zebrał EOS. ICO jako nowa forma demokratycznego i zdecentralizowanego inwestowania stanowi silną konkurencję do tradycyjnego IPO. Wzrost popularności ICO przyczynił się do szybkiego pojawienia się pierwszych regulacji prawnych. 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Janusz Zieliński

Obecny na rynku kryptowalut od 2012 r. Pomaga inwestorom w prosty i bezpieczny sposób zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny o kryptowaluty.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk