• Odbierz prezent
ledger Live

Francuska firma Ledger, będąca jednym z największych producentów portfeli sprzętowych do kryptowalut, oddała dziś (9 lipca) do użytku długo oczekiwaną aplikację Ledger Live, służącą do obsługi portfolio. Live ma zastąpić prowizoryczne i mało wygodne rozwiązanie, jakim były aplikacje do przeglądarki internetowej Chrome dla posiadaczy urządzeń firmy Ledger.

 

 

Ledger Live jest autonomicznym programem przygotowanym dla użytkowników najpopularniejszych systemów operacyjnych, takich jak Windows, Mac OS oraz Linux. Od teraz posiadacze portfeli sprzętowych Ledger Nano S oraz Ledger Blue (model z własną baterią i dotykowym wyświetlaczem) mają możliwość zsynchronizowania wszystkich portfeli kryptowalutowych obsługiwanych przez urządzenie w ramach jednej aplikacji, co nie tylko jest znacznie wygodniejsze, ale również zapewnia możliwość kontrolowania stanu swojego portfolio. Aplikacja Ledger Live posiada również wszystkie dotychczasowe funkcje portfela (wysyłanie i otrzymywanie środków) oraz historię wszystkich transakcji z poziomu jednego okna. Pozwala również na stworzenie wielu adresów dla tej samej kryptowaluty.

Długo oczekiwaną funkcją jest możliwość sprawdzenia stanu swoich poszczególnych portfeli bez konieczności podłączania samego urządzenia do komputera, co wcześniej nie było możliwe ze względu na konstrukcję samych aplikacji do konkretnych kryptowalut.

Dotychczas użytkownicy portfeli sprzętowych Ledger musieli korzystać z aplikacji dostępnych tylko za pośrednictwem przeglądarki internetowej Google Chrome. Co więcej, były one od siebie niezależne. Oprócz aplikacji Ledger Manager, pozwalającej na zainstalowanie konkretnych aplikacji portfelowych i służącej do aktualizacji oprogramowania urządzenia, konieczne było oddzielne pobranie i zainstalowanie aplikacji walletowych do konkretnych kryptowalut, jak np. Ledger Bitcoin Wallet, Ledger Ethereum Wallet, etc.

Dotychczasowe rozwiązanie nie było wygodne, ani intuicyjne, szczególnie dla początkujących użytkowników.

 

ledger

Aplikacje do obsługi portfela Ledger z poziomu przeglądarki Google Chrome

 

Jak zaimportować swoje dotychczasowe adresy kryptowalutowe do aplikacji Ledger Live?

Poniżej opiszę w jaki sposób dokonać instalacji aplikacji Live oraz synchronizacji swoich dotychczasowych adresów kryptowalutowych utworzonych na portfelu sprzętowym Ledger. Jeśli zaś chodzi o tworzenie nowych adresów portfeli, w Ledger Live proces ten jest na tyle intuicyjny, że każdy użytkownik powinien samodzielnie z nim sobie poradzić.

 

  • Instalacja Ledger Live

Aplikacja jest dostępna na oficjalnej stronie Ledger Wallet oraz w repozytorium projektu na portalu Github. Nie zmienia to faktu, że po kliknięciu „Download Now” z poziomu oficjalnej witryny, zostaniemy przeniesieni do podstrony na portalu Github, gdzie wybieramy odpowiednia wersję. W zależności od naszego systemu operacyjnego, pobieramy odpowiedni plik. W przypadku wersji na Mac OS oraz Windows do wyboru mamy dwa warianty - gotowy plik instalacyjny oraz spakowane archiwum ZIP.

 

ledger

Pliki instalacyjne do pobrania; wersje na Linux, Windows i Mac OS

 

Po pierwszym uruchomieniu aplikacji Ledger Live wybieramy opcję, która nas interesuje (w tym przypadku trzecią od góry - chcemy przenieść już istniejące adresy portfeli).

 

ledger

Okno startowe Ledger Live po pierwszym uruchomieniu aplikacji

 

  • Pierwsze uruchomienie aplikacji Ledger Live

Następnie podłączamy nasz portfel sprzętowy do komputera i sprawdzamy jego oryginalność. Tuż przed tym aplikacja zada pytania, mające zapewnić, że nikt oprócz nas nie posiada dostępu do PIN-u i frazy odzyskiwania (ang. seed phrase) portfela sprzętowego. Po zakończeniu tego kroku aplikacja poprosi nad o wybranie hasła zabezpieczającego dostęp, co jest krokiem opcjonalnym. Jeżeli hasło nie zostanie ustawione, niepożądane osoby będą mogły jedynie sprawdzić stan naszego portfolio, gdyż do wykonania transakcji potrzebne są - tak jak było dotychczas - podłączony portfel sprzętowy oraz znajomość kodu PIN.

 

  • Dodawanie istniejących adresów portfeli (kont)

Po zakończeniu procesu konfiguracji, klikamy z poziomu ekranu startowego w ikonę + po lewej stronie, przy zakładce „Accounts”. W oknie „Add accounts” wybieramy kryptowalutę, której adres chcemy dodać, następnie podłączamy i odblokowujemy nasz portfel sprzętowy (o ile wcześniej go odłączyliśmy). Następnie aplikacja skanuje wszystkie adresy przypisane do naszego urządzenia, wyświetlając również ich saldo.

 

ledger

ledger

Dodawanie istniejącego adresu do aplikacji Ledger Live

 

Adres możemy nazwać według uznania (później również jest to możliwe), następnie zaś klikamy „Add account”. Nasz dotychczasowy adres portfela został dodany i powinien wyświetlać się po lewej stronie w zakładce „Accounts”.

Kolejne adresy dodajemy w analogiczny sposób.

 

Portfel sprzętowy Ledger i Trezor

Portfele sprzętowe Ledger Nano S oraz Ledger Blue obsługują obecnie 26 kryptowalut, takich jak m.in. bitcoin (BTC), ethereum (ETH) + tokeny ERC20, czy Litecoin (LTC). Model Nano S jest najpopularniejszym hardware walletem na rynku, głównie ze względu na swoja przystępną cenę. Portfele sprzętowe, w tym również produkowane przez czeską firmę Trezor, są powszechnie uznawane za najbezpieczniejszy sposób przechowywania walut kryptowalut.

Należy pamiętać, że portfele sprzętowe jedynie szyfrują klucze prywatne do konkretnych kryptowalut i nie znajdują się na nich żadne środki. Nawet w przypadku zagubienia lub uszkodzenia urządzenia użytkownik jest w stanie odzyskać dostęp do swoich środków dzięki frazie odzyskiwania (seed phrase).

 

Czytaj także: Nie daj się okraść! Jak bezpiecznie posługiwać się kryptowalutami?

Często słyszymy, że technologia blockchain, jak i oparte na niej kryptowaluty teoretycznie są bezpieczne, co gwarantować ma właśnie zaawansowana kryptografia, która nie pozwala na złamanie zabezpieczeń i „shackowanie” takiego systemu. Nie trzeba być jednak uważnym obserwatorem świata walut cyfrowych.. Czytaj
Nie daj się okraść! Jak bezpiecznie posługiwać się kryptowalutami?

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk