• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
Notowanie giełdowe akcji JSW - czy wrócimy do poziomu z giełdowego debiutu?

Węgiel koksowy to główny produkt wytwarzany przez JSW, czyli Jastrzębską Spółkę Węglową S.A. Ten produkcyjny gigant, założony w kwietniu 1993 roku, na regulowanym rynku giełdowym zadebiutował w lipcu 2011 roku. Na akcje JSW zapisało się ponad 168 tysięcy inwestorów indywidualnych . Wartość oferty wyniosła 5,37 mld zł. Kurs po którym można było zapisać się na akcje JSW wyniósł 136 zł. Biorąc pod uwagę historię notowań od 2011 roku to niestety, ale cena za akcje JSW została mocno przeszacowana.

 

Czytaj także: Czy debiuty giełdowe przynoszą ponadprzeciętne zyski?

Debiuty giełdowe kuszą wielu inwestorów ponadprzeciętnymi stopami zwrotu. Inwestorzy chętnie lokują swoje środki w debiutujące spółki, czego wyrazem jest wartość obrotu akcjami. Jest ona zazwyczaj znacznie większa, tuż po otwarciu pierwszego notowania spółki, aniżeli w kolejnych dniach. Czy inwest.. Czytaj
Czy debiuty giełdowe przynoszą ponadprzeciętne zyski?

 

Dramat inwestorów indywidualnych zapisanych na akcje JSW

Osobie, która wzięła udział w debiucie  bez względu na strategię, którą obrała ciężko było wyjść z inwestycji obronną ręką. Zaraz po starcie notowań kurs wprawdzie wzrósł do około 140 zł, a w przeciągu kolejnych dwóch w sesji nawet odnotowaliśmy poziom 142,70 zł za akcje JSW, ale to jedyne dobre informacje. Jeżeli ktoś nie sprzedał swojego pakietu w przeciągu tygodnia to niestety, ale czekały go długoterminowe utrzymywanie pozycji stratnych bądź ewentualne zamknięcie pozycji akceptując stratę. Maksymalne do osiągnięcia zyski na poziomie niespełna 5% przy maksymalnym możliwym obsunięciu wyglądają naprawdę dramatycznie. 12 stycznia 2016 roku, po 5 latach od debiutu akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej osiągnęły historyczne dno cenowe. Dla inwestorów, którzy planowali trzymać pozycję długoterminową to była istna katastrofa. Wartość pakietu spadła o ponad 93%.

Dużo inwestorów zostały przekonanych do debiutu słowami ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada. W dniu debiutu JSW wychwalał siłę naszej gospodarki oraz podkreślał pozycje GPW w Europie Środkowo-Wschodniej. Kilka lat po debiucie jedyne co inwestorzy mogą zrobić to wziąć głęboki oddech, bo straty przez wielu graczy zostały zaakceptowane.

 

Co dalej z akcjami JSW?

Analiza finansowa JSW Jastrzębski Węgiel

Grafika 1. Analiza finansowa wykonana przez narzędzie analityczne Squaber. Źródło squaber.com

Aktualnie notowania giełdowe JSW ustabilizowały się w okolicach 75 zł. Na tle innych podmiotów na GPW jej sytuacja finansowa wygląda obiecująco. Według narzędzia analitycznego Squaber na 5 możliwych punktów JSW zgarnęło 4.33. W szczególności na uwagę zasługuje ocena rentowności aktywów i kapitału własnego, która wypadła bardzo dobrze. Podobnie z resztą ocena zyskowności prowadzonej działalności. Tutaj spółka spisuje się na piątkę.

Jakość prowadzonej działalności przez JSW bardzo dobrze oceniają domy maklerskie. Widoczne jest to w ostatnich rekomendacjach giełdowych. W sierpniu Haitong Bank wydał rekomendację Kupuj z ceną docelową 102.60 zł. Podobnie w lipcu wyglądały analizy Domu Maklerskiego BOŚ oraz Domu Maklerskiego mBanku. W przypadku tych rekomendacji cena docelowa została ustalona na poziomie 110 zł oraz 107 zł. W przypadku mBanku optymistyczniej było w czerwcu, wtedy w rekomendacji poziom docelowy wyniósł 115.23 zł.

 

Czytaj także: Sektor gamingowy to żyła złota na GPW

Spółki z sektora gamingowego cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów. Notowania niektórych z nich zadziwiają uczestników rynku dynamiką wzrostu. Gdy wydaje się, że odpowiedni moment na zakup akcji już dawno minął, ceny spółek potrafią rosnąć o kolejne dziesiątki procent. Najwięksi na świec.. Czytaj
Sektor gamingowy to żyła złota na GPW

 

Za rekomendacjami giełdowymi nie do końca chce podążać kurs giełdowego giganta. Z jednej strony nie trudno się temu dziwić. W dużej mierze JSW to spółka, która gorzej radzi sobie w okresie spadków ( bessy), a lepiej w okresie dobrej koniunktury. O ile odczyty makroekonomiczne dla Polski wypadają bardzo dobrze o tyle sytuacja giełdowa daleka jest od optymistycznej. Większość parkietów (niemiecki DAX, francuski CAC, hiszpański IBEX oraz S&P w Stanach Zjednoczonych) osiąga historyczne maksima a WIG20 zdecydowanie mocniej reaguje na lokalne działania niż na globalną koniunkturę.  

 

Czytaj także: Bananowa giełda – Czym GPW zasłużyła sobie na takie miano?

Od kilku lat na GPW można zauważyć, że zmniejszyła się liczba inwestorów indywidualnych. Młodzi ludzie nie są zainteresowani giełdą i szukają bardziej atrakcyjnych alternatyw. Pozostali inwestorzy czują się natomiast coraz bardziej rozczarowani i tracą zaufanie do tego rynku. GPW często jest nazywan.. Czytaj
Bananowa giełda – Czym GPW zasłużyła sobie na takie miano?

 

Analiza techniczna JSW

Analizując sytuację techniczną wydaje się, że aktualnie JSW zatrzymało trend spadkowy i docelowo powinna wybić się z krótkoterminowej tendencji spadkowej. Cała fala korekcyjna przybrała kształt popularnej formacji cenowej - klina zniżkującego. Wybicie z klina zniżkującego powinno wybić poziom ostatniego wierzchołka - 109.60 zł. W związku z czym inwestorzy mogą delikatnie odetchnąć bo coraz bliżej nam do poziomu z rynkowego debiutu. Ważne, żeby na globalnych rynkach nie pojawiła się bessa. To mogłoby znacząco utrudnić kontynuację średnioterminowych wzrostów notowań giełdowych JSW.

 

Wykres JSW Jastrzębska Spółka Węglowa

Wykres 1. Notowania giełdowe spółki JSW. Źródło tradingview.com

 

Naucz się jak inwestować na rynkach finansowych! Weź udział w darmowym kursie online.

 

BIORĘ UDZIAŁ

 

Sprawdź aktualne notowania indeksów giełdowych.

 

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk