• Odbierz prezent
Notowania złota runęły! Co dalej z ceną złotego kruszcu (GOLD)? Na rynku srebra dynamiczny spadek cen
fot. freepik.com

Piątkowa sesja wystawiła na próbę siłę kupujących na rynku złota. Mimo prób obrony wsparcia w okolicach 1890 USD za uncję, ostatecznie zakończyły się one fiaskiem, a notowania złota runęły w dół do okolic 1847 USD za uncję na koniec piątkowej sesji. Dzisiejsza sesja także rozpoczęła się od zniżki, a ceny złota chwilowo zeszły nawet poniżej 1820 USD za uncję, do najniższego poziomu od ponad miesiąca. Niemniej, ostatnie godziny przynoszą odwrót w górę i próby stabilizacji notowań kruszcu powyżej poziomu 1850 USD za uncję.

Notowania złota rozpoczęły rok od dynamicznych zwyżek, jednak przewaga strony popytowej utrzymała się tylko do minionego wtorku. Później cena kruszcu odreagowała wcześniejsze wzrosty z nawiązką. Decydująca dla wyniku całego tygodnia okazała się piątkowa sesja, która przyniosła spektakularną, ponad 4-procentową przecenę złota.

Impulsem do zniżki notowań złota okazała się nieoczekiwana siła amerykańskiego dolara. Co prawda na rynku już od jakiegoś czasu krążyły spekulacje o możliwej korekcie wzrostowej wartości USD, jednak spodziewano się jej nieco później w ciągu roku. Tymczasem w poprzednim tygodniu pozytywnie został odebrany fakt, że mimo zamieszania na Kapitolu, sytuacja polityczna w USA się ustabilizowała. Dodatkowo, wsparciem dla dolara były słowa wiceszefa Fed, Richarda Claridy, który powiedział, że gospodarka Stanów Zjednoczonych ma przed sobą „imponujący rok”, do czego przyczynią się szczepionka oraz programy stymulacyjne.

Stabilizacja notowań złota po gwałtownej przecenie - 1

Notowania złota – dane dzienne

Obecnie notowania złota znajdują się na kolejnym ważnym technicznym wsparciu, usytuowanym na poziomie 1850 USD za uncję. To, czy ono wytrzyma, zdaje się jednak w tym momencie być w największym stopniu zależne od sytuacji na dolarze. Na razie wzrost wartości USD należy traktować jako krótkoterminową korektę, jednak nie można wykluczyć jej wydłużenia, jeśli będą temu sprzyjały informacje z USA. Dzisiaj jednak w kalendarzu danych makro niewiele się dzieje, więc cała sesja na rynku złota może upływać pod znakiem stabilizacji po piątkowej przecenie.

SREBRO

Dynamiczny spadek notowań srebra

Sytuacja na rynku srebra jest analogiczna do tego, co widzimy ostatnio na wykresie cen złota. Od środy cena srebra porusza się w dół, jednak najsilniejszą przecenę widać było w piątek, kiedy to ceny srebra zanurkowały o prawie 10%.

Tak dynamiczna przecena nie dziwi, gdy patrzymy na głęboką zniżkę cen złota, z którym notowania srebra są w dużym stopniu powiązane. Niemniej, na nowo dała o sobie znać słabość srebra w relacji do złota. Nie dość, że piątkowa przecena była dużo bardziej dynamiczna na rynku białego metalu, to jeszcze dzisiaj odbicie w górę jest słabsze.

Obecnie cena srebra walczy z najbliższym poziomem wsparcia, usytuowanym na poziomie 25 USD za uncję. Bariera ta zatrzymała stronę podażową w drugiej połowie grudnia 2020 r., więc i tym razem może wytrzymać. Dużo jednak będzie zależeć od sytuacji na złocie, a jednocześnie od sytuacji na rynku dolara amerykańskiego. Jeśli wsparcie na poziomie 25 USD za uncję zostałoby przełamane, to kolejna silna bariera pojawiłaby się prawdopodobnie dopiero w okolicach 22,60-22,80 USD za uncję.

Stabilizacja notowań złota po gwałtownej przecenie - 2

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk