• Odbierz prezent
Notowania złota powyżej poziomu 2000 USD za uncję. Prognozy deficytu na globalnym rynku kawy
Z artykułu dowiesz się:

Jakie są aktualne notowania złota i kawy. Ile dolarów USD musisz teraz zapłacić za te surowce

Jeszcze do wczorajszego popołudnia wydawało się, że poziom 2000 USD za uncję będzie skuteczną barierą dla strony popytowej na rynku złota. Ceny złota miały za sobą znaczący ruch w górę, inwestorzy instytucjonalni zmniejszali swoje długie pozycje na rynku tego kruszcu, a dane fundamentalne pokazywały kontynuację słabego popytu na złoto ze strony krajów azjatyckich. Poza tym, poziom ten jest także istotną psychologiczną barierą na rynku tego kruszcu.

Niemniej, notowania złota i tak znalazły w sobie siłę, aby zwyżkować ponad poziom 2000 USD za uncję. Duży udział w tym ruchu miała sytuacja na rynku walutowym – a dokładniej, kontynuacja słabości amerykańskiego dolara. Wartość USD i notowania złota są ze sobą negatywnie skorelowane, co oznacza, że spadek wartości USD pozytywnie wpływa na wycenę żółtego kruszcu.

Cena złota powyżej poziomu 2000 USD za uncję.  - 1

Notowania złota – dane dzienne

Mimo że dolar próbował w ostatnich dniach ustabilizować się, a nawet delikatnie odbić w górę, strona podażowa na rynku tej waluty pozostaje silna, co sprzyja kontynuacji wzrostów cen złota. Nie bez znaczenia, zarówno dla wartości USD, jak i cen złota, pozostają nadzieje na duży pakiet stymulacyjny w Stanach Zjednoczonych.

Chociaż ma on wesprzeć amerykańską gospodarkę, to jest on przede wszystkim świadectwem obecnych wyjątkowo dużych problemów gospodarczych USA (co sprzyja wysokim wycenom złota jako tzw. bezpiecznej przystani). Dodatkowo, ultraluźna polityka monetarna negatywnie wpływa na wartość dolara i wspiera kupujących na rynku złota.

Chociaż na rynku złota niewątpliwie optymiści wzięli górę, to warto pamiętać, że wskaźnikowo rynek ten jest już wykupiony i można spodziewać się korekty spadkowej w krótkoterminowej perspektywie – zwłaszcza obecnie prawdopodobny jest test poziomu 2000 USD za uncję jako technicznego wsparcia. Niemniej, średnio- i długoterminowe trendy rynkowe sprzyjają dalszym zwyżkom notowań złota.

KAWA

Prognozy deficytu na globalnym rynku kawy.

Obawy związane ze zbiorami kawy w krajach Ameryki Środkowej i Południowej w ostatnim czasie istotnie przełożyły się na ceny kawy. Po paru tygodniach konsolidacji cen kawy arabica w USA blisko tegorocznych minimów, w połowie lipca notowania tego surowca ruszyły w górę z okolic 94-99 centów za funt do poziomów przekraczających 1 USD za funt. Wczoraj cena kawy arabica w Stanach Zjednoczonych sięgnęła 1,20 USD za funt.

Do wtorkowej zwyżki notowań kawy w dużej mierze przyczynił się raport Międzynarodowej Organizacji Kawy (International Coffee Organization, ICO), w którym zrewidowane zostały prognozy dotyczące popytu i podaży kawy w sezonie 2019/2020.

O ile jeszcze we wcześniejszej publikacji, ICO zakładała w tym sezonie nadwyżkę wynoszącą 1,85 mln 60-kilogramowych worków kawy, to wczoraj organizacja ta podała, że spodziewa się deficytu na poziomie 486 tys. worków kawy.

ICO przede wszystkim zwróciła uwagę na możliwy istotny wpływ restrykcji związanych z koronawirusem na światową produkcję kawy. O ile wcześniej oczekiwano, że zbiory kawy będą wyjątkowo duże i znacząco wzrosną w porównaniu do wcześniejszego sezonu, to obecnie założenia są takie, że produkcja wzrośnie tylko symbolicznie.

Międzynarodowa Organizacja Kawy założyła także, że globalna konsumpcja wzrośnie – niemniej, w znacznie mniejszym stopniu niż oczekiwano wcześniej. W tym sezonie konsumpcja kawy na świecie ma zwyżkować o 0,3% w porównaniu do poprzedniego sezonu, czyli znacznie poniżej średniej z ostatnich dwóch dekad, wynoszącej 2,2% rocznie.

Raport ICO wspiera stronę popytową na rynku kawy w krótkoterminowej perspektywie, jednak w dłuższym ujęciu ma on już mniejsze znaczenie. Globalny rynek kawy ma chroniczny problem z nawracającą nadwyżką, a problemy z produkcją kawy, wywołane koronawirusem, prawdopodobnie będą przejściowe.

Cena złota powyżej poziomu 2000 USD za uncję.  - 2

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk