• Odbierz prezent
Przecena rynku złota i srebra! Notowania cen złotego i srebrnego kruszcu w odwrocie
Z artykułu dowiesz się:

- ile zapłacisz za uncje złota

- ile zniżkowały notowania srebra 

Wczorajsza sesja na rynku złota zakończyła się na wyraźnym minusie. Notowania kruszcu co prawda przez sporą część sesji poruszały się tuż powyżej technicznego wsparcia w okolicach 1863 USD za uncję, jednak ostatecznie przebiły tę barierę w dół, schodząc do rejonu 1820-1830 USD za uncję.

Dzisiaj rano notowania kruszcu kontynuują przecenę, ale jest ona już mniej dynamiczna. Kolejne techniczne bariery na wykresie cen złota to okolice 1800 USD za uncję, gdzie obecnie znajduje się 200-sesyjna średnia ruchoma (jest to również pewna psychologiczna bariera), zaś niżej wsparcie znajduje się w okolicach 1763 USD za uncję.

Dlaczego notowania złota wczoraj tak wyraźnie zniżkowały? Złożyło się na to kilka czynników. Pierwszym ciosem były doniesienia o kolejnej skutecznej szczepionce na Covid-19, tym razem ze strony firmy AstraZeneca, które wzmogły na rynku nastawienie risk-on. Później na pierwszy plan wybiły się uspokajające informacje z USA – wiele wskazuje na to, że zmiana na fotelu prezydenta przebiegnie bez większych problemów. To podbiło wartość amerykańskiego dolara i, tym samym, negatywnie wpłynęło na notowania złota.

Notowania złota pod presją podaży - 1

Notowania złota – dane dzienne

Zejście cen złota poniżej wspomnianego poziomu wsparcia oznacza, że w krótkoterminowej perspektywie na rynku kruszcu mogą nadal dominować sprzedający, a zejście poniżej 1800 USD za uncję jest prawdopodobnym scenariuszem. Jednocześnie, warto jednak pamiętać o długoterminowej perspektywie, która jest lepsza ze względu na fakt, że w obliczu obecnego kryzysu nieuniknione jest utrzymywanie się niskich stóp procentowych na świecie jeszcze przez dłuższy czas. Na scenariusz wsparcia monetarnego i fiskalnego wskazuje także prawdopodobna nominacja Janet Yellen na nowego Sekretarza Skarbu USA.

SREBRO

Przecena na rynku srebra

Podobnie jak na rynku złota, także na rynku srebra strona podażowa dominuje na początku bieżącego tygodnia. Wczoraj kruszec został przeceniony o 3%, a dzisiaj kontynuuje zniżkę i obecnie porusza się w okolicach 23,40 USD za uncję.

Mimo że wczorajsza przecena na rynku srebra była bardziej dynamiczna niż spadek cen złota, to ogólnie w ostatnich tygodniach notowania srebra notują konsolidację, podczas gdy złoto podlega głębszemu odreagowaniu spadkowemu. Srebro jest bowiem mniej podatne na wahania nastrojów na rynku, wywołane szczepionką – kruszec ten, w przeciwieństwie do złota, jest szeroko wykorzystywany w przemyśle, więc optymizm rynkowy nie jest dla niego tak szkodliwy jak dla notowań żółtego kruszcu (traktowanego często jako tzw. bezpieczna przystań).

Niemniej, korelacja pomiędzy notowaniami srebra i złota jest bardzo duża, więc ceny srebra pozostają pod dużym wpływem notowań złota – a te na razie znajdują się pod presją podaży.

Notowania złota pod presją podaży - 2

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk