• Odbierz prezent
Notowania WIG20: Mieszana sesja na rynku akcji

Poniedziałkowa sesja na rynku akcji rozpoczęła się w dobrych nastrojach. Inwestorzy najwyraźniej liczą, że pojawienie się szczepionki na koronawirusa zdoła powstrzymać pandemię. Szczepionka na COVID od firmy Pfizer ma być dopuszczona do użytku w ciągu tygodnia w Wielkiej Brytanii (rząd wystąpił z wnioskiem do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych), a jej dystrybucja ma się rozpocząć z początkiem grudnia. Niemniej pomimo dobrego startu dzisiejszej sesji, w drugiej połowie dnia obserwowaliśmy realizację zysków. Główne indeksy giełdowe w Europie zakończyły sesję mieszanie. Niemiecki DAX zamknął się 0,05% pod kreską, francuski CAC40 stracił 0,07%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,31% niżej.

Z kolei WIG20 radził sobie dziś całkiem dobrze, zamknął się on 0,6% na plusie (choć w trakcie dnia był notowany znacznie wyżej). Wzrosty na indeksie 20 największych spółek były wspierane przez weekendowe decyzje rządu, zgodnie z ostatnimi doniesieniami - od 28 listopada sklepy w galeriach handlowych mają zostać otwarte. Przełożyło się to między innymi na silne wzrosty spółki CCC tuż po otwarciu sesji, niemniej do końca dnia większość ruchu w górę została wymazana. Ostatecznie świeca dzienna na WIG20 zakończyła się sporym górnym cieniem, co może sugerować korektę spadkową po ostatnich wzrostach. Jeśli chodzi o sesję za oceanem, możemy obserwować dziś mieszane nastroje. Początek dnia przyniósł dalszy ruch w górę, który był wspierany przez lepsze PMI ze Stanów Zjednoczonych. Jednak w kolejnych godzinach doszło do cofnięcia. Powodem spadków mogą być doniesienia mówiące o tym, że administracja Trumpa planuje kolejne działania odwetowe wymierzone w Chiny. Ponadto USA mają panować utworzenie szerokiego frontu sojuszników, co miałoby na celu zminimalizowanie ewentualnego negatywnego wpływ potencjalnej odpowiedzi ze strony Pekinu. W momencie przygotowywania tego komentarza Dow Jones znajduje się 0,5% na plusie, S&P500 zyskuje jedynie 0,1%, a Nasdaq jest notowany 0,2% pod kreską.  


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk