• Odbierz prezent
Notowania WIG20: banki łapią oddech. Akcje PKO i Pekao zyskują. Szczepionka Moderny z pozytywną opinią

Po wczorajszej sesji za Oceanem wystąpiła rozbieżność pomiędzy indeksem S&P 500, który zyskał 0,6% i tym samym ustanowił nowy historyczny szczyt, a indeksem Nasdaq, który znalazł się w 0,6%-owym odwrocie. Przez większą część dnia nastroje na rynku były lepsze, ale zamieszki na terenie Kongresu wpłynęły na zniżkę obu wspomnianych indeksów w ostatnich godzinach handlu. Do zamieszek przyczyniła się przechylająca się w stronę Demokratów szala zwycięstwa w walce o kontrolę nad Senatem. Ostatecznie oba możliwe mandaty zyskali przedstawiciele Demokratów – oznacza to rozkład siły w Senacie w stosunku 50:50, jednak w przypadku remisowego głosowania rozstrzyga je wiceprezydent, a więc Demokratka Kamala Harris.

W rezultacie nowy prezydent Joe Biden może realizować swój program w szerokim zakresie, a m.in. negocjacje z ubiegłych miesięcy ws. pakietu stymulacyjnego wskazują na większą skłonność do stymulacji fiskalnej niż wykazywali Republikanie. Z pozostałych tematów – Europejska Agencja Leków wydała pozytywną opinię ws. dopuszczenia szczepionki Moderny.

Ze względu na wczorajsze święto ostatnia sesja na krajowym rynku odbyła się we wtorek i nie przyniosła większych zmian dla indeksów WIG20 i mWIG40, jednak indeks sWIG80 kontynuował dynamiczne wzrosty zyskując 1,16%. W ramach blue chipów najmocniej, o 3,9% zniżkowały walory CD Projektu i JSW, po drugiej stronie zestawienia znalazły się najmocniej zyskujące walory Allegro, i dwóch banków: PKO i Pekao. W ramach indeksu średnich spółek mWIG40 najmocniej zyskały walory Biomedu, a na drugim miejscu znalazł się Dom Development, który w trakcie sesji podał informację o szacowanej sprzedaży w IV kw. 2020r. – grupa sprzedała więcej lokali o 17% r/r , a przekazanych lokali było o 9% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

W indeksie sWIG80 przeszło dwucyfrowe wzrosty odnotował Wielton i Sanwil, a najmocniej tracącym walorem był Polimex Mostostal, który znalazł się w 7%-owej korekcie – po wcześniejszym gwałtownym zrywie wzrostowym.

Z innych tematów – premiera gry „Outriders” studia PCF Group została przełożona z 2 lutego na 1 kwietnia 2021 roku. Zapowiedziano jednak udostępnienie darmowej wersji demonstracyjnej już 25 lutego


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk