• Odbierz prezent
Notowania walut G-10. Waluty antypodów (AUD/NZD) w górę, dolar (USD) zniżkuję. Odpowiadamy na pytanie: dlaczego warto obserwować kurs EUR/USD
Z artykułu dowiesz się:

  • jak formuje sie sytuacja na walutach G-10,
  • czy FED zapowie "rekalibrację" programu luzowania polityki,
  • o notowaniach pary walutowej EUR/USD.

Środa przynosi kontynuację słabości dolara, najmocniejsze są dzisiaj waluty Antypodów (AUD i NZD), co wpisuje się w globalny sentyment. Wpływ na to mają doniesienia o intensyfikacji prac nad pakietem fiskalnym w Kongresie, co zwiększa prawdopodobieństwo jego przyjęcia jeszcze w tym tygodniu. Wczoraj spikerka Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi wezwała czołowych polityków do rozmów na ten temat, a lider republikańskiej większości w Senacie dał do zrozumienia, że Kongresmeni nie wyjadą z Waszyngtonu na świąteczną przerwę bez porozumienia.

Zwyżki kontynuuje dzisiaj funt, który jeszcze wczoraj wieczorem zareagował na doniesienia, jakoby strony miały być bliskie wypracowania porozumienia ws. umowy handlowej. Optymistycznie na ten temat wypowiedział się też premier Irlandii. Nadmierne emocje tonują jednak dzisiejsze doniesienia prasowe, zdające się sugerować, że przełomu nie zobaczymy w najbliższych dniach (będzie bliżej końca roku?). GBPUSD był rano kwotowany po 1,3470, do maksimum z 4 grudnia pozostało niecałe 70 pipsów.

Dzisiaj w kalendarzu mamy grudniowe szacunki indeksów PMI dla strefy euro, dane nt. dynamiki sprzedaży detalicznej w listopadzie w USA, oraz wieczorny komunikat po posiedzeniu FED, oraz towarzyszącą mu później konferencję prasową Jerome Powella.

EURUSD - mocne wybicie oporu

Rejon oporu z ostatnich dni przy 1,2176 został dzisiaj wyraźnie połamany na fali kolejnego risk-on po informacjach zwiększających prawdopodobieństwo przyjęcia pakietu fiskalnego przez Kongres w nadchodzących dniach, a także dzięki niezłym szacunkom grudniowych PMI z Europy. Wbrew oczekiwaniom wskaźniki dla przemysłu i usług poszły mocno w górę, co sugeruje, że biznes liczy już zyski, jakie będą po pandemii i nie przejmuje się ostatnimi obostrzeniami. 

Technicznie wyłamanie 1,2176 może oznaczać wyraźne przyspieszenie ruchu w kolejnych dniach, zwłaszcza, że istotne opory można zlokalizować dopiero w okolicach 1,2450-1,2550 (szczyty z I kwartału 2018 r.). Pewnym zagrożeniem może być retoryka Europejskiego Banku Centralnego odnośnie siły euro, ale w ostatnich tygodniach decydenci byli bierni, więc trudno ocenić, czy zareagują teraz.

Sytuacja na rynkach 16 grudnia - 1

Wykres dzienny EURUSD

Dzisiaj w kalendarzu mamy jeszcze posiedzenie FED, które raczej powinno dodać argumentów za osłabieniem dolara, niż odjąć.

OKIEM ANALITYKA – Bez hamulców?

Popyt zdaje się mieć otwartą przestrzeń do rozegrania mocnej końcówki roku na ryzykownych aktywach. Finisz tygodnia ma szanse upłynąć pod znakiem akceptacji przez Kongres czwartego pakietu fiskalnego (nieważne, że będzie o ponad połowę mniejszy od tego, co proponowano przed listopadowymi wyborami), a także coraz większych emocji wokół umowy handlowej regulującej relacje po Brexicie. W sielankowych nastrojach nie powinien przeszkodzić FED, który zbiera się dzisiaj na ostatnim posiedzeniu w tym roku - jest jeszcze zbyt wcześnie, aby zapowiadać jakiekolwiek zmiany będące odchodzeniem od ultra luźnej polityki. Ba, FED może zapowiedzieć "rekalibrację" programu QE, który zacznie iść w stronę tzw. kontroli krzywej rentowności długoterminowych obligacji, co zostanie odebrany, jako "gołębi" sygnał. Na przebudzenie "jastrzębi" będziemy musieli zaczekać z kilka miesięcy, kiedy decydenci będą mieli większą pewność, że świat zaczyna już wygrywać z pandemią (nie można tego powiedzieć na początku procesu szczepień, gdyż trudno ocenić jaki będzie miał on przebieg, również w kontekście pojawienia się nowych szczepów koronawirusa, jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii).

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk