Advertisement
  • Odbierz prezent
Notowania tej spółki spadają, a analitycy "na przekór" prognozują nawet 50% wzrost
fot. freepik.com

Według analityków JP Morgan, Disney ma przed sobą spory potencjał wzrostu. Wszystko za sprawą najnowszych zapowiedzi, które skutkowały... spadkiem notowań. Dlaczego Wall Street nie jest pod wrażeniem planów giganta rozrywkowego? 

 

  • Disney poinformował o planowanych inwestycjach, które spotkały się ze sporą krytyką.
  • JP Morgan widzi jednak potencjał w planowanych działaniach. 
  • Długoterminowa strategia rozwoju będzie opierać się na sektorze, który może być wrażliwy na kolejne wydarzenia pokroju pandemii

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Disney ma szansę na odbicie? Analitycy oceniają 

Na ostatniej konferencji poświęconej jednemu z filarów działalności, a więc parkom rozrywkowym. Disney ogłosił, że w ciągu kolejnej dekady podwoi swoje inwestycje w dywizję Parks, Experiences i Products, zwiększając je do ok. 60 mld USD. Informacja ta nie została pozytywnie przyjęta przez rynek, co wiązało się ze spadkiem cen akcji (-4% w trakcie jednej sesji). Tym samym firma rozrywkowa chce ograniczyć wydatki na streaming, “powracając do korzeni”, tworząc filmy i rozwijając parki tematyczne.

Obecnie poszukiwany jest również kupiec ESPN. Zrezygnowanie ze sportu dla wielu jest oznaką postępu. Biznes ten jest coraz bardziej kosztowny, a w obliczu narastającej konkurencji na rynku może generować spore straty.  

Według JP Morgan akcje w tym roku “były raczej na uboczu”. Rzeczywiście, trudno je porównywać do liderów S&P500, takich jak Apple czy Amazon. Zdaniem analityków gigant rozrywkowy pracuje obecnie nad zdefiniowaniem ścieżki rozwoju. Od momentu, gdy akcje osiągnęły szczyt w 2021 r., zdążyły spaść o 60%.

 

Zobacz również: Inwestor przepowiada klęskę Powella i gra na spadek cen amerykańskich obligacji

 

Notowania Disney na tle S&P500 - YTD

FXMAG giełda notowania tej spółki spadają, a analitycy "na przekór" prognozują nawet 50% wzrost  akcje disney, akcje walt disney, co z akcjami disneya, co z akcjami disneya 2023, czy akcje disneya pójdą w górę, czy akcje disneya spadną, czy notowania disneya wzrosną, czy warto inwestować w disney, czy warto zainwestować w akcje disneya, disney + akcje, disney akcje 2023, disney notowania, disney plus akcje, disney prognozy 2023, disney+ akcje, największe spółki amerykańskie, po ile akcje disneya, the walt disney company akcje, walt disney akcje,disney akcje 1

Źródło: TradingView 

 

Czy parki rozrywki to dobry pomysł po pandemii?

W ciągu kilku miesięcy mają pojawić się szczegółowe informacje, co do długoterminowego planu rozwoju. 

“Nadal utrzymujemy przewagę przy docelowym poziomie 125 USD, chociaż zdajemy sobie sprawę, że może minąć kilka kwartałów, zanim uzyskamy lepszą jasność co do kierunku rozwoju spółki i akcje zaczną rosnąć” - przekazano w komunikacie. 

Parki rozrywki przeżywają boom po pandemii i zyskują na wzmożonym ruchu turystycznym obserwowanym od dwóch lat. Problemem może być fakt, że kolejne wydarzenie “na kształt pandemii” będzie ogromnym obciążeniem dla rentowności.  

"Disney nie może imprezować tak, jakby był koniec 2020 r. lub początek 2021 r. i jednocześnie zwiększać ofertę Disney+. Ograniczanie treści jest podstawą strategii cięcia kosztów dyrektora generalnego Boba Igera" - komentuje Rick Munarriz, analityk The Motley Fool.

 

Zobacz również: Analitycy: „TRZYMAJ” bo są perspektywy wzrostu! To pierwsza rekomendacja dla tej spółki

 

  

Pomimo że dyrektor generalny podczas ostatniej konferencji nie nawiązał bezpośrednio do dywidendy, analitycy JP zwracają uwagę, że w swojej wypowiedzi zasygnalizował, iż podział zysku z akcjonariuszami jest możliwy nawet pomimo wysokich planów inwestycyjnych. 

Pojawiają się zastrzeżenia, że Disney podąża za trendami, zamiast je wyznaczać. Jako kontrargument przytacza się stwierdzenie, że "gdyby ogłoszono inwestycje w AI, a nie parki, akcje poleciałyby w kosmos".

Parki tematyczne to z perspektywy rynku mało atrakcyjny biznes. Warto jednak przypomnieć, że to segment, w którym Disney praktycznie nie ma konkurencji, gdyż przez lata wypracował silną pozycję. Największy rywal Comcast sporo inwestuje w budowę Epic Universe, parku tematycznego nowej generacji, który zostanie otwarty w 2025 r. Gigant rozrywkowy nie może zatem pozwolić sobie na pominięcie inwestycji, szczególnie biorąc pod uwagę 40% wzrost wydatków przeciętnego turysty. 

 

Zobacz również: Dino Polska z najwyższą rekomendacją w historii! Analitycy obniżyli cenę docelową Eurocash

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 


Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk