Obok inwestycji uznanych za klasyczne (akcje, obligacje, surowce i waluty), istnieje także świat inwestycji kolekcjonerskich czy też emocjonalnych, tj. rynek monet, znaczków, dzieł sztuki, pamiątek po celebrytach, kamieni szlachetnych (głównie diamentów), win inwestycyjnych i whisky inwestycyjnej. Rynek monet jest dość specyficzny, ze względu na to, że obiekty pojawiające się na nim można podzielić na dwie główne klasy:
Z uwagi na fakt, iż monety numizmatyczne nabywane są od NBP przez firmy odsprzedające je później kolekcjonerom, kwotowania tychże monet i ich sprzedaż jest możliwa przed datą emisji monet przez NBP[2]. Fakt ten pozwala na analizę cen monet kolekcjonerskich jeszcze przed datą emisji.
Celem badania było określenie stóp zwrotu w dniu emisji, po 30 i 90 dniach od daty emisji srebrnych monet wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski w okresie 01.01.2021- 0.11.2021, za wyjątkiem srebrnych monet należących do serii „Wielcy ekonomiści polscy”. Monety z tej ostatniej serii nie cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów i są dostępne w systemie sprzedaży internetowej – Kolekcjoner, podczas gdy inne srebrne monety były wykupywane w dniu ich emisji w oddziałach NBP, w całym kraju oraz za pomocą systemu Kolekcjoner.
Ceny transakcyjne, zwane dalej także cenami na rynku wtórnym[3], zaczerpnięte zostały ze strony internetowej serwisu Allegro oraz Archiwum Allegro, przy czym przy sporządzaniu bazy cen wtórnych zastosowane zostały następujące kryteria:
Datą końcową badania był 31.12.2021 r.
Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?