Reklama
WIG82 407,87+1,04%
WIG202 428,71+1,42%
EUR / PLN4,32+0,06%
USD / PLN4,00+0,35%
CHF / PLN4,42+0,29%
GBP / PLN5,04+0,17%
EUR / USD1,08-0,29%
DAX18 487,88+0,06%
FT-SE7 972,10+0,51%
CAC 408 234,00+0,36%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,71+0,01%
ROPA WTI81,12-0,73%
ZŁOTO2 195,78+0,18%
SREBRO24,43-0,57%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania rynkowe (Polska i świat): Krajowe dane i Fed (możliwa podwyższona zmienność)

Notowania rynkowe (Polska i świat): Krajowe dane i Fed (możliwa podwyższona zmienność) | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu w kraju publikowane będą kluczowe miesięczne dane makro. We wtorek poznamy sierpniowe odczyty o produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw. Przemysł po okresie silnego ożywienia w ’21 i na początku ’22, od początku 2Q’22 przeszedł w fazę spowolnienia.

Spodziewamy się, że taki obraz sytuacji utrzyma się w najbliższych miesiącach, ale trzeba pamiętać, że przemysł spada z wysokiego konia. Oczekujemy sierpniowej dynamiki produkcji na poziomie 10,6% r/r wobec 7,6% r/r w lipcu oraz przy konsensusie PAP 9,8% r/r. Wzrost naszym zdaniem miał miejsce przy pewnej stabilizacji presji inflacyjnej w cenach producenckich. Spodziewamy się kosmetycznego obniżenia dynamiki cen producenckich, z 24,9% r/r do 24,5% r/r (konsensus PAP 24,8% r/r). W danych z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw szczególnie przyglądać będziemy się tym o wynagrodzeniach. W lipcu przeciętne płace wzrosły bardzo mocno (15,8% r/r), na co duży wpływ miały jednak zdarzenia jednorazowe (duże premie w górnictwie, energetyce, leśnictwie). W sierpniu oczekujemy normalizacji i wzrostu wynagrodzeń o 14,1% r/r (konsensus PAP zbliżony: 13,8% r/r). Wciąż silnego, ale jednocześnie oznaczającego, że dynamika r/r w ujęciu realnym wróci w ujemne regiony.

Notowania rynkowe (Polska i świat): Krajowe dane i Fed  - 1

Notowania rynkowe (Polska i świat): Krajowe dane i Fed  - 1

 

To ważne dane z punktu widzenia polityki monetarnej

Reklama

Gdyby dynamika płac utrzymała się w okolicy poziomu lipcowego RPP dostałaby sygnał mocniejszej presji na wzrost cen. Po stronie danych o zatrudnieniu spodziewamy się wzrostu o 2,4% r/r, zgodnie z konsensusem PAP i nieco powyżej lipcowego odczytu (2,3% r/r). W środę spłyną kolejne ważne dane za sierpień: sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa. W tym pierwszym przypadku od czerwca zauważalne jest wyraźniejsze osłabienie aktywności konsumenckiej. W sierpniu widzimy wzrost sprzedaży na 3,3% r/r (konsensus PAP 3% r/r) wobec 2,4% r/r w lipcu. Lekkim wsparciem (wynikającym głównie z efektu bazy) powinna być poprawa w obszarze motoryzacji.

Notowania rynkowe (Polska i świat): Krajowe dane i Fed  - 2

Notowania rynkowe (Polska i świat): Krajowe dane i Fed  - 2

 

Produkcja budowlano-montażowa naszym zdaniem rosła o 4,3% r/r

(zgodnie z konsensusem PAP), a więc w tempie zbliżonym do lipcowego (4,2% r/r). Sektor pozostaje pod negatywnym wpływem wysokich kosztów (materiały budowlane, płace, koszty finansowania) i hamującej koniunktury i od 2Q’22 wyraźnie spowalnia. Również w środę dostaniemy od GUS wyniki wrześniowego badania koniunktury konsumenckiej – ta jest i zapewne pozostanie na bardzo niskim poziomie. W czwartek GUS pokaże wstępne wyniki wrześniowego badania koniunktury gospodarczej, a NBP dane o sierpniowej podaży pieniądza. Spodziewamy się dynamiki agregatu M3 na poziomie 6,2% r/r (konsensus PAP 6,1% r/r) wobec 6,2% r/r w lipcu. W piątek, niejako na deser, GUS opublikuje najnowszy biuletyn statystyczny, a także dane o stopie bezrobocia rejestrowanego. Ta wg wstępnych szacunków MRiPS, utrzymała się na poziomie 4,9%.

 

Reklama

 

Za granicą ten tydzień zapowiada się nie mniej ciekawie

Zacznie się bardzo spokojnie, bo od wolnego dnia w Wlk. Brytanii i Japonii w poniedziałek. Potem uwagę będą przyciągać głównie środa i piątek. W środę zakończy się posiedzenie FOMC. Trzecia z rzędu podwyżka stopy Fed o 75 p.b. jest niemal pewna. Ze strony banku nie raz i nie dwa dochodziły sygnały dużej obawy przed utrzymującą się wysoką inflacją, a walka z nią pozostaje priorytetem Fed. A sierpniowy odczyt inflacji z USA był wysoki. W środę poznamy również najnowsze projekcje banku i jak zwykle J. Powell przedstawi swoją ocenę sytuacji gospodarczej i polityki monetarnej. Każdy inny przekaz niż jastrzębi będzie sporym zaskoczeniem. Dzień później decyzje dot. wysokości stóp podejmować będą inne banki centralne, w tym m.in. japoński BoJ, brytyjski BoE, szwajcarski SNB czy też bank centralny Turcji. W piątek natomiast spłyną wstępne szacunki wrześniowych PMI dla strefy euro i USA. Tu generalnie oczekiwane są recesyjne odczyty (poniżej 50), może poza amerykańskim przemysłem.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama

Czytaj dalej