Reklama
WIG0,00+0,00%
WIG202 422,04+1,14%
EUR / PLN4,32+0,10%
USD / PLN4,00+0,29%
CHF / PLN4,42+0,22%
GBP / PLN5,05+0,25%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 477,09+0,50%
FT-SE7 950,95+0,24%
CAC 408 204,81+0,25%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,49+0,92%
ROPA WTI81,80+0,10%
ZŁOTO2 192,59+0,04%
SREBRO24,44-0,53%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania ropy podrożały, cena gazu spadła ze szczytu. Co dalej z restrykcjami w Chinach?

Daniel Kostecki | 13:18 21 kwiecień 2022
Notowania ropy podrożały, cena gazu spadła ze szczytu. Co dalej z restrykcjami w Chinach? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły w czwartek o 1 proc., do około 103 USD za baryłkę. Ceny gazu ziemnego w USA spadły z kolei o ok. 15 proc.

Inwestorzy na rynku ropy mogą reagować na sygnały, że w ub. tygodniu zapasy surowca w USA gwałtownie spadły, a na dodatek Unia Europejska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy w związku z inwazją na Ukrainę i zastanawia się nad sposobami zrównoważenia potencjalnych niedoborów.

 

Chiny wychodzą z covidowych restrykcji

Sytuacja na rynku ropy naftowej wydaje się napięta także dlatego, że członkowie OPEC walczą o realizację celów produkcyjnych. Należąca do OPEC Libia poinformowała w środę, że traci ponad 550 tys. baryłek ropy dziennie z powodu blokady głównych pól i terminali eksportowych. 

Reklama

Na rynku ropy zdają się także ciążyć prognozy dotyczące popytu w Chinach. Największy importer tego surowca na świecie powoli łagodzi covidowe restrykcje i znosi będące ich następstwem ograniczenia w produkcji, które uderzyły w działalność produkcyjną i globalne łańcuchy dostaw. 

Od połowy marca cena ropy utrzymuje się między 92,60 a 114 USD. Okolice 100-105 USD wydają się zatem środkiem tego przedziału wahań. I dopiero pojawienie się nowych czynników mogłoby prowadzić do przebicia tych poziomów.

 

Gaz: minimalny spadek cen po ogromnym wzroście

Wahania cen cechują ostatnio także rynek gazu ziemnego. Kontrakty na ten surowiec w USA spadły od osiągniętego na początku tygodnia najwyższego poziomu od 30 lat – 8,065 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych o ok. 15 proc., poniżej 6,9 USD. Mogło być to spowodowane prognozami pogody, które mówią o ociepleniu i tym samym mogą nieco zniechęcać inwestorów, ograniczając popyt na gaz.

Ostatni spadek nie zmienia jednak faktu, że w tym roku wartość kontraktu wzrosła o ok. 90 proc. Co mogło wiązać się m.in. z tym, że ostra zima w niektórych regionach Ameryki Północnej przedłużyła się do wiosny, powodując spadek krajowych zapasów znacznie poniżej pięcioletniej średniej.

Reklama

Na początku tygodnia w północno-wschodniej części USA miała miejsce niespodziewana zamieć śnieżna, pozbawiając prądu setki gospodarstw domowych i zwiększając popyt na ogrzewanie, co mogło uszczuplić zapasy gazu ziemnego i spowodować potrzebę ich uzupełnienia.

 

Europa i Chiny ograniczają dostawy z Rosji

Stany Zjednoczone jednocześnie eksportują rekordowe ilości gazu LNG, głównie do Europy. Państwa Starego Kontynentu starają się bowiem rezygnować z rosyjskiego gazu, nakładając sankcje za inwazję Rosji na Ukrainę.

Produkcja gazu ziemnego zdaje się rosnąć w Chinach. Pekin naciska bowiem na państwowych producentów, aby zwiększyli swoje moce przerobowe w celu ograniczenia importu LNG, który w pierwszym kwartale br. spadł już o 11 proc.

 

Reklama

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama

Czytaj dalej