Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,01%
USD / PLN4,00+0,13%
CHF / PLN4,43+0,09%
GBP / PLN5,05+0,12%
EUR / USD1,08-0,13%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania ropy naftowej typu BRENT najwyżej od 2014 roku! Co dalej z cenami paliw?

XTB | 15:28 18 styczeń 2022
Notowania ropy naftowej typu BRENT najwyżej od 2014 roku! Co dalej z cenami paliw? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ropa naftowa ma za sobą naprawdę świetny początek roku. Ceny nie tylko przebiły się przez ostatnie lokalne szczyty z listopada zeszłego roku, ale w przypadku ropy Brent znalazły się najwyżej od 2014 roku! Wzrost od początku roku przekracza 12% dla obu kluczowych rodzajów ropy.

Co więcej, po pierwszych dwóch tygodniach roku zdecydowanie najlepszą klasą towarów są surowce energetyczne. Biorąc pod uwagę, że oczekiwania z końca zeszłego roku wskazywały na zupełnie inną sytuację, można zadać sobie pytanie: co stoi za ostatnimi wzrostami?

Fatalne oczekiwania na 2022 rok

Perspektywy dla ropy na 2022 rok nie rysowały się w superlatywach. Niemal każda instytucja związana z ropą wskazywała, że czeka nas cały rok mocnej nadpodaży. Teoretycznie nadpodaż miała doprowadzić do odbudowania zapasów, które redukowane były od kilkunastu miesięcy przez sztucznie utworzony deficyt i ostatecznie znalazły się w okolicach 5 letnich minimów. Głównym winowajcą spowolnienia miał być koronawirus, a konkretnie jego najnowszy szczep – Omikron, który miał doprowadzić do podobnego zastoju mobilności jak na samym początku pandemii. W tym samym czasie pojawiły się spekulacje, że OPEC+ mógłby zdecydować się na zaniechanie przywracania podaży na rynek. Rzeczywistość okazała się jednak inna. OPEC+ poinformował, że będzie kontynuował swoją politykę bez zmian, a Omicron wcale nie doprowadził do zahamowania mobilności i odbicia popytu na ropę.

Dlaczego ropa jest najdroższa od 7 lat?

Za wzrostami na początku roku stoi wiele czynników, głównie jednorazowych. Wystarczy wspomnieć o problemach z infrastrukturą naftową w Libii czy ostatnich strajkach w Kazachstanie. Po rozwiązaniu tych kwestii ceny nieznacznie spadły, ale później rynek skupił się na czynnikach długoterminowych. Omikron okazał się nie być groźny i nie miał już wywołać dużych strat po stronie popytowej, natomiast OPEC+ może nie przywrócić produkcji w założonym tempie, biorąc pod uwagę brak odpowiednich inwestycji w większości krajów. Oprócz tego pojawiły się kolejne napięcia na Bliskim Wschodzie. Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie zaatakowały pozycje ruchu Huti w Jemenie, co spotkało się z kontrofensywą, nakierowaną na infrastrukturę naftową.

Reklama

Ropa najwyżej od 2014 roku! Czy ceny paliw nadal będą rosnąć? - 1

Ropa najwyżej od 2014 roku! Czy ceny paliw nadal będą rosnąć? - 1

Brent osiągnął najwyższe poziomy od 2014 roku! Źródło: xStation5 

 

Co dalej?

Głównym tematami przewodnimi na rynku ropy w tym roku będzie popyt oraz podaż, nawet pomimo dużych zmian w polityce monetarnej ze strony Rezerwy Federalnej, która wpłynie na to, co będzie działo się z dolarem. Do najważniejszych kwestii należy zaliczyć:

  • Powrót popytu do poziomów sprzed pandemii, nawet bez pełnej aktywności ze strony sektora lotniczego.
  • Po stronie popytu ważnym czynnikiem będzie również częściowe przepięcie się konsumentów z rynku gazu na tańsze alternatywy w postaci produktów rafinacji ropy naftowej.
  • W przypadku kszałtowania się długoterminowego trendu cenowego kluczowa będzie polityka podażowa ze strony OPEC+.
  • OPEC+ nie zmienia swoich decyzji pochopnie w celu utrzymania swojej pozycji lidera na rynku ropy.
  • Pomimo pozycji lidera i największej siły cenotwórczej na rynku, OPEC+ może nie być w stanie przywrócić produkcji ropy do poziomów sprzed pandemii w założonym tempie, ze względu na brak inwestycji w ostatnich miesiącach.
  • Rozmowy nuklearne z Iranem trwają, ale do tej pory wciąż nie mogą one obrać właściwego kierunku. WIele instytucji nie spodziewa się powrotu dodatkowej podaży ze strony tego kraju. 
  • Stany Zjednoczone mają dalej przywracać produkcję, ale w wolniejszym tempie niż wzrost produkcji przed pandemią. W USA ponownie pojawiły się naciski środowiskowe, które mają zakazać rozwoju wydobycia z łupków. W tym momencie ma to miejsce na Alasce, ale może również objąć resztę stanów.

Patrząc na te wszystkie czynniki, początkowe oczekiwania dotyczące mniejszego ożywienia popytu oraz zdecydowanie większej podaży mogą się nie zrealizować

To z kolei doprowadzi do tego, że wcześniej oczekiwana nadwyżka może przerodzić się kontynuację dużego deficytu. Na to wskazuje między innymi Goldman Sachs, który nie tylko uważa, że jesteśmy na początku super cyklu na rynku surowców (podobnie jak w latach 70 czy na początku obecnego tysiąclecia), ale podwyższa oczekiwania dla cen ropy Brent na trzeci i czwarty kwartał tego roku o 20 dolarów do poziomu 100 dolarów za baryłkę. Jest to oczywiście psychologiczny poziom, którego boją się konsumenci na całym świecie.

Reklama

Ropa najwyżej od 2014 roku! Czy ceny paliw nadal będą rosnąć? - 2

Ropa najwyżej od 2014 roku! Czy ceny paliw nadal będą rosnąć? - 2

Źródło: Bloomberg

 

Wolne mocne produkcyjne w OPEC silnie spadają (biała linia), zdecydowanie mocniej niż wzrost produkcji ze strony kartelu (żółta linia, odwrócona oś). Sytuacja ta sugeruje, że inwestycje zbyt niskie i może nie udać się przywrócić produkcji do wcześniejszych poziomów.

Nota prawna

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama

Czytaj dalej