Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,02%
USD / PLN4,00+0,10%
CHF / PLN4,43+0,02%
GBP / PLN5,04+0,11%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania ropy Brent oraz WTI. Przedłużenie rekordowych cięć produkcji ropy w OPEC+ do końca lipca

Dorota Sierakowska | 12:51 08 czerwiec 2020
Notowania ropy Brent oraz WTI. Przedłużenie rekordowych cięć produkcji ropy w OPEC+ do końca lipca
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z oczekiwaniami, w sobotę odbyło się wirtualne posiedzenie państw OPEC oraz szerszego grona krajów OPEC+. Debatowano na nim przede wszystkim na temat dalszych losów porozumienia naftowego.

Niespodzianki nie było – państwa OPEC+ zdecydowały się na przedłużenie dotychczasowych, rekordowych cięć produkcji ropy naftowej, wynoszących łącznie 9,7 mln baryłek dziennie, czyli około 10% globalnego wydobycia. Tak jak oczekiwano, cięcia w tej formie mają być przedłużone o miesiąc, czyli do końca lipca.

Jednocześnie, kraje OPEC+ wezwały Irak i Nigerię do bardziej zdecydowanych cięć produkcji ropy naftowej. Oba te państwa w maju i na początku czerwca przekraczały swoje limity wydobycia, zawarte w porozumieniu naftowym. W rezultacie, OPEC+ wezwał je do nadrobienia zaległości w miesiącach lipiec-wrzesień.

Mało entuzjastyczne podejście do cięć produkcji ropy naftowej wykazuje także Meksyk. Kraj ten w kwietniu (przy ustalaniu nowych zasad porozumienia naftowego) zobowiązał się do mniejszych cięć produkcji niż naciskała reszta producentów – wyniosły one 100 tys. baryłek dziennie, podczas gdy reszta państw OPEC+ nakłaniała do 400 tys. baryłek dziennie. Tymczasem w weekend Meksyk podkreślił, że nie ma zamiaru przedłużać tych cięć do lipca.

Reklama

W zasadzie wszystkie powyższe informacje były już w pewnym stopniu oczekiwane na rynku, więc nie przyniosły one istotnych zmian na wykresach cen ropy naftowej. Notowania tego surowca kontynuują ruch wzrostowy – dzisiaj rano cena ropy WTI zbliża się już do bariery 40 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent znajdują się nieznacznie poniżej poziomu 43 USD za baryłkę.

Spadek produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej w wyczekiwaniu na burzę tropikalną.

Jednym z czynników, które dzisiaj wspierają notowania ropy naftowej, są doniesienia o burzy tropikalnej, zbliżającej się do południowego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj burza Cristobal ma dotrzeć do stanu Luizjana.

Zapowiedzi tropikalnego sztormu istotnie wpłynęły na wydobycie ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej. W weekend ewakuowani zostali pracownicy 188 platform wiertniczych, co poskutkowało zaprzestaniem produkcji około 635 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Niemniej, działalność rafinerii w stanie Luizjana ma być kontynuowana.

Przerwy w produkcji ropy naftowej są tymczasowe, jednak warto mieć na uwadze dwie ważne kwestie. Po pierwsze, sezon huraganów i burz tropikalnych w rejonie Zatoki Meksykańskiej dopiero się rozpoczyna, a przerwy w produkcji ze względu na trudne warunki pogodowe mogą się pojawiać aż do września. Po drugie, w bieżącym roku proces powrotu do pełnej produkcji prawdopodobnie będzie powolniejszy niż zwykle ze względu na środki ostrożności związane z koronawirusem.

Przedłużenie rekordowych cięć produkcji ropy w OPEC+ do końca lipca.  - 1

Przedłużenie rekordowych cięć produkcji ropy w OPEC+ do końca lipca.  - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Przedłużenie rekordowych cięć produkcji ropy w OPEC+ do końca lipca.  - 2

Przedłużenie rekordowych cięć produkcji ropy w OPEC+ do końca lipca.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej