Advertisement
  • Odbierz prezent
Notowania PGNiG oraz KGHM najmocniej obciążają indeks blue chipów. Kurs spółki Asbis wystrzela o ponad 12%, z wybiciem również Mabion, tyle że na minus

Wczorajsza sesja przyniosła lekką zwyżkę na Wall Street. Indeks S&P 500 zyskał 0,7%, co wystarczyło do ustanowienia nowego historycznego maksimum w cenach zamknięcia, nieco słabsze wzrosty odnotował Nasdaq (+0,2%). Przed Kongresem przemówił Prezydent Joe Biden, apelował o współpracę przy wprowadzaniu proponowanych pakietów fiskalnych, wspomniał także o konieczności opodatkowania największych firm.

Ostatnią z największych spółek,

która opublikowała wyniki finansowe w tym tygodniu był Amazon – spółka zwiększyła przychody w I kw. 2021 r. o 44% do 109 mld USD, a zysk na akcję wyniósł 15,79 USD wobec konsensusu 9,54 USD. Amazon oczekuje kilkuprocentowego wzrostu przychodów w kolejnym kwartale.

W czwartek krajowe indeksy kontynuowały wzrost,

indeks WIG20 intraday zawędrował nawet powyżej poziomu 2080 punktów (który ostatnio osiągnięty był w styczniu). Indeks blue chipów napędzany był wzrostem sektora energetycznego, który zyskuje wraz z postępującym procesem wydzielenia aktywów węglowych ze spółek, i bankowego, który pozytywnie zareagował na orzeczenie TSUE w sprawie kredytów frankowych. Indeks najmocniej obciążały notowania PGNiG (-3,4%) i KGHM (-2,4%).

Grupa PGNiG po sesji opublikowała szacunkowe wyniki

– w I kw. 2021 r. wypracowała 1,75 mld zł zysku netto wobec 0,78 mld zł w ubiegłym roku. W indeksie mWIG40 ponownie najsilniejszym walorem był Alior (+5,5%), a najgłębszy spadek odnotował Playway (-3,8%). W indeksie sWIG80 zdecydowanie dominował Asbis (+12,4%), który na fali wzrostowej odnotował kolejny historyczny szczyt notowań, podobną dynamikę zmiany kursu odnotował najsłabszy walor Mabion (-11,4%).

Z pozostałych informacji:

  • PKN Orlen planuję emisję euroobligacji, w ramach której pozyska do 5 mld euro. Spółka ogłosiła również, że na początku maja złoży wniosek o przejęcie PGNiG do UOKiK.
  • Grupa CCC w przyszłym tygodniu otworzy nową sieć sklepów off-price, których do końca roku chce mieć ok. 60.
  • AmRest w I kw. 2021 r. osiągnął 380 mln euro przychodów (-7,8% r/r).

Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk