• Sklep
  • Odbierz prezent
Notowania Lotos na historycznych szczytach, mimo słabego kursu ropy

Grupa Lotos SA, druga pod względem wielkości spółka paliwowa w Polsce, może zaliczyć bieżący rok do wyjątkowo udanych, mimo niejasnej sytuacji dotyczącej fuzji z PKN Orlen i przetasowań na rynku ropy. Akcje spółki od stycznia wzrosły o ponad 50%, zaś obecnie kurs znajduje się na historycznych maksimach.

 

Gdańska spółka w środę 12 grudnia osiągnęła historyczny szczyt na poziomie 85,94 PLN za akcję, obecnie zaś kurs wynosi 84,12 PLN.

 

Czytaj także: Połączenie Orlenu i Lotosu – nadzieje i obawy

Wszystko wskazuje na to, że przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen zbliża się wielkimi krokami. Czy utworzenie polskiego superkoncernu to dobry pomysł?   Czy powstanie polski gigant paliwowy? Idea połączenia dwóch największych spółek paliwowych od wielu lat przewijała się w historii polskiego ryn.. Czytaj
Połączenie Orlenu i Lotosu – nadzieje i obawy

 

Po opublikowaniu w ostatni dzień października pozytywnych wyników finansowych za III kwartały, które wykazały niemal 1,5 mld PLN zysku i ponad 22 mld PLN przychodów ze sprzedaży (kolejno: ponad 25% oraz ponad 29% wzrostu w stosunku do poprzednich trzech kwartałów w 2017 r.), notowania Grupy Lotos nieustannie rosły, obecnie zyskując ponad 20% od daty publikacji wyników.

Paradoksalnie, na wzrosty notowań spółki może mieć również wpływ spadająca cena ropy naftowej (OIL WTI), która konsekwentnie spada od początku października, aktualnie oscylując wokół ceny 52 dolarów za baryłkę, co jest poziomem bliskim tegorocznym minimom.

Dla Lotosu spadki cen ropy oznaczają niższą dzienną modelową marżę rafineryjną, jednak mogą skutkować potencjalnym wzrostem popytu na stacjach paliw.

 

Od grudnia marża rafineryjna Lotosu jest aktualizowana i publikowana każdego dnia, nie zaś jak dotychczas - raz w miesiącu. Określa ona zyskowność rafinerii na jednej baryłce ropy naftowej, liczoną na podstawie średniej kroczącej marż z siedmiu produktów rafineryjnych (takich jak benzyna, diesel, czy paliwo lotnicze) i aktualnie znajduje się na najniższym w ostatnim kwartale poziomie 6,4 dolara za baryłkę.

 

W czwartek 13 grudnia spółka poinformowała o rozpoczęciu strategicznej współpracy z firmą Microsoft w zakresie analizy danych i wykorzystania rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją (AI).

Notowania: Grupa Lotos SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:LTS/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk