• Odbierz prezent
Notowania indeksów giełdowych (WIG, CAC, DAX, FTSE). Pozytywne nastroje na rynku akcji w poniedziałek

Podczas pierwszej sesji w nowym tygodniu handlowym mogliśmy obserwować pozytywne nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły dzień na plusie, a doniesienia o pozytywnych wynikach badań nad szczepionką na koronawirusa od firmy Moderna dały kolejny impuls do wzrostów. Ponownie najlepiej radziły sobie dziś spółki, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii, z kolei np. branża technologiczna została w tyle. Należy jednak pamiętać, że sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna, a ryzyko wprowadzenia kolejnych ograniczeń w Europie, czy USA jest spore. 


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Ostatecznie sesja na Starym Kontynencie zakończyła się w dobrych nastorajch, chociaż część wzrostów, który były wywołanae doniesiemi o szczepionce, została wymazana. Niemiecki indeks giełdowy DAX zawrócił na wysokości zeszłotygodniowych szczytów i zamknął się jedynie 0,52% wyżej, z kolei francuski CAC40 dodał 1,7%, a londyński FTSE100 zakończył dzień wynikiem +1,64%. Bardzo dobrze na tle zagranicznych indeksów wypadł nasz polski WIG20, który zdołał zamknąć się powyżej zeszłotygodniowych maksimów, tuż pod okrągłym poziomem 1800 pkt.

Indeks blue chipów zyskał dziś ponad 2,8%, a wśród największych spółek ponad 8% wzrosty odnotowały Lotos, PKN Orlen i CCC. Z kolei pod kreską znalazły się między innymi akcje Allegro, Orange Polska, Tauron, czy CD Projekt. Pozytywne nastroje udzielają się też inwestorom zza oceanu. W momencie przygotowywania tego komentarza najlepiej radzi sobie indeks Russell, gdzie wzrosty przekraczają 2%, z kolei Dow Jones rośnie 1,5%, S&P500 dodaje 1% a Nasdaq notowany jest 0,6% wyżej. Niemniej należy zauważyć, że po przed startem sesji w USA, kontrakty na główne indeksy były notowane wyżej. Widać więc, że optymizm z jakim mieliśmy do czynienia w ubiegłym tygodniu jest już wyraźnie mniejszy. Brak kolejnych pozytywnych informacji może więc doprowadzić do korekty spadkowej, a biorąc pod uwagę ostatnie silne wzrosty, może być ona dotkliwa.   


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk