• Odbierz prezent
Notowania GPW. Znaczące spadki na kursie PKOBP, fiasko posiedzenia SN w sprawie kredytów walutowych

Spadek głównego warszawskiego indeksu WIG20 o 0,25% i szerokiego WIG o 0,33% w dniu wczorajszym należy odczytywać jako przejaw siły lokalnych inwestorów. Głównym czynnikiem oddziaływującym na krajowy rynek we wtorek była sytuacja na rynkach bazowych, gdzie obserwujemy od kilku dni widoczną nerwowość inwestorów.

Korekcyjne nastroje pierwsze pojawiły się wśród inwestujących w spółki technologiczne,

co przełożyło się na trwające od początku miesiąca spadki na indeksie Nasdaq 100. Wczorajsze otwarcie na powyższym indeksie po raz kolejny było przejawem siły sprzedających, lecz ostatecznie z każdą godziną kupujący odrabiali część strat, kończąc sesję z wynikiem -0,06%, co może wskazywać iż po przecenie blisko 7% od szczytu, inwestorzy uznali indeks za ponownie atrakcyjny.

Gorzej wypadły natomiast S&P 500,

który stracił 0,87%, czy będący ostatnio liderem Dow Jones 30 (-1,36%), po tym jak w poniedziałek w trakcie sesji osiągnął psychologiczny poziom 35 000 pkt. Powyższe nie pozostawało bez wpływu na parkiety europejskie, gdzie DAX 30 stracił 1,82%. Obraz rynków bazowych pokazuje jak silny pozostawał relatywnie warszawski parkiet.


Z najważniejszych wydarzeń z kraju

należy w szczególności zwrócić uwagę na informację o rezygnacji prezesa banku PKO BP Zbigniewa Jagiełło. Był on prezesem od 2009 roku, kierując z powodzeniem bankiem w trakcie kadencji kilku rządów. Według doniesień to obecne Ministerstwo Aktywów Państwowych przyczyniło się do decyzji Jagiełły, będąc niezadowolonym ze sposobu zaangażowania się banku w program ugód frankowych. Powyższa informacja przełożyła się na spadek notowań akcji PKO BP o ponad 7%.

Wydarzeniem dnia mogło być orzeczenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego,

lecz tak się nie stało. Wtorkowe posiedzenie składu pełnej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie rozstrzygnięcia zagadnień prawnych dotyczących tzw. kredytów frankowych nie podjęło decyzji. Izba zwróciła się o stanowiska między innymi do NBP, KNF i Rzecznika Finansowego. Instytucje te mają 30 dni na zajęcie stanowiska, ale nie ma określonego terminu wznowienia posiedzenia Izby Cywilnej.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Notowania kontraktów terminowych na S&P 500 (blisko -0,5%) i DAX 30 (-0,1%) w godzinach porannych wskazują na nieznaczną nerwowość na rynku. Kluczowym pytaniem obecnie pozostaje, czy bieżące korekty na rynkach bazowych są wystarczające, aby ponownie zachęcić kupujących do większej aktywności. Wczorajsza relatywna siła krajowych inwestorów pozwala oczekiwać dalszej obrony newralgicznego wsparcia na poziomie 2100 pkt. na WIG20. Dopóki notowani


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk