• Odbierz prezent
Notowania GPW. Walory Banku Ochrony Środowiska zwycięzcą sesji giełdowej

Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia nie przyniosła większych zmian na Wall Street – indeks S&P 500 przecenił się o 0,2%, a Nasdaq zyskał 0,1%. W skali całego tygodnia indeksy odnotowały niewielką, stabilną korektę. Impulsem do dalszych wzrostów mogłoby być przyjęcie pakietu fiskalnego o wartości 1,9 mld USD – według Przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi niższa izba Kongresu może przyjąć wsparcie do końca bieżącego miesiąca. Odnośnie długoterminowej polityki zagranicznej wypowiedział się w piątek Prezydent Joe Biden – chciałby odbudować relacje z Europą, wzmocnić sojusz NATO, a za główne zagrożenie uważa postawę Rosji i Chin i podkreśla długoterminowy charakter rywalizacji z Państwem Środka.

Przed nami kolejne raporty spółek - dziś poznamy wyniki finansowe za IV kw. 2020 r.

Berkshire Hathaway i HSBC. W temacie koronawirusa – w Rosji, jeszcze przed zakończeniem badań klinicznych, zarejestrowano już trzecią szczepionkę o nazwie CoviVac. Rząd brytyjski przyśpiesza terminy szczepień – premier Boris Johnson zapowiedział, że wszyscy dorośli mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mieć możliwość zaszczepienia się do końca lipca.

Piątkowa sesja nie była jednokierunkowa – podczas gdy indeks WIG20 zyskał 0,2% indeksy mWIG40 i sWIG80 przeceniły się o odpowiednio 0,5% i 0,3%

W indeksie blue chipów najmocniej zyskał KGHM (+5,9%), Alior (+3,5%) i PKN Orlen (+2,8%), z drugiej strony najwięcej stracił CD Projekt (-3,5%) i LPP (-2,6%). W indeksie średnich spółek zdecydowanie dominował PZ Cormay (+13,2%), a za nim znalazły się notowania GPW (+4,6%), najmocniej przeceniły się spółki z branży gier PlayWay (-4,9%) i Ten Square Games (-4,6%). Playway poinformował dziś o sprzedaży gry „Rustler” (tytuł spotkał się z mieszanym odbiorem graczy) w ilości 6,5 tys. sztuk – gra pochodzi od studia Games Operators (-18,3%), w którym posiada znaczący pakiet akcji. Wspomniane studio było najsłabszym walorem w indeksie sWIG80.

Wśród małych spółek najmocniej wzrosły walory Banku Ochrony Środowiska (+8,4%) i ML System (+6,8%)

Jak widać w powyższym podsumowaniu sesji w piątek słabo radziły sobie spółki z branży gier, a największym rozczarowaniem mógł być debiut Huuuge – pomimo dużego zainteresowania debiutem, na co wskazuje chociażby 97%-owa redukcja zapisów w transzy dla inwestorów indywidualnych oraz funkcjonowania w popularnej w ostatnich latach branży, walory spółki wahały się w ciągu sesji w przedziale +/-10%, aby ostatecznie zakończyć dzień na lekkim minusie (-1%).

Z pozostałych tematów

- w kraju pandemia ponownie nabiera rozpędu – minister zdrowia Adam Niedzielski spodziewa się szczytu zachorowań w marcu-kwietniu. W nadchodzących dniach możliwe jest ogłoszenie zamiaru częściowego zamknięcia granic, niewykluczone jest nakładanie kolejnych ograniczeń gospodarczych w przypadku dalszego pogarszania się covidowych statystyk.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk