• Odbierz prezent
Notowania GPW. W indeksie blue chipsów jedynie Asseco, Mercator i PGNiG świecą się na czerwono. To jest dobry czas dla GPW!
fot. freepik.com

W piątek symboliczny wzrost, rzędu 0,1%, odnotowały główne indeksy na Wall Street, w skali całego ubiegłego tygodnia indeksy zyskały w przedziale 1-2%. Również w piątek Prezydent Joe Biden przedstawił plan nowego budżetu w wysokości 6 bln USD na 2022 rok.

Wśród głównych haseł planu znajdziemy wsparcie klasy niższej i średniej,

a także tworzenie nowych miejsc pracy, chociażby przy infrastrukturze, czy transformacji energetycznej. Dodatkowe koszty programów pokryłyby m.in. zwiększone podatki od korporacji. Deficyt miałby wynieść 1,3 bln USD. Dziś ze względu na Dzień Pamięci amerykańskie giełdy pozostają zamknięte, a sesja w Londynie nie odbędzie się ze względu na Święto Bankowe.

W piątek krajowe indeksy kontynuowały wzrosty,

na czele ze szczególnie mocnym indeksem WIG20 (+1,3%). Wśród blue chipów jedynie walory Asseco (-1%), Mercatora (-0,8%) i PGNiG (-0,5%) odnotowały delikatną zniżkę, a na przeciwległym biegunie indeks wspierały notowania LPP (+3,9%), które wyznaczyły nowy historyczny rekord w cenach zamknięcia, ale również istotnie zyskał PKN Orlen (+2,1%), banki i PZU (+2%).

Dziś wyniki za I kw. 2021 r. przedstawi CD Projekt,

konsensus prognoz zakłada osiągnięcie 238 mln zł przychodów i 91 mln zł zysku netto. W indeksie mWIG40 dominował Bank Handlowy (+7,2%), a większość czwartkowej zwyżki oddały walory Biomedu (-6,9%). Podobnie w indeksie sWIG80 najsłabszą spółką był przedstawiciel sektora biotechnologicznego Mabion (-6,7%), który jednak zachował większą część wzrostów z poprzedniego dnia. Liderem w indeksie małych spółek był Getin Holding (+8,7%) i CI Games (+7,5%) – studio zyskuje przed premierą gry „Sniper Ghost Warrior Contracts 2”, która odbędzie się 4 czerwca (za wyjątkiem wersji na platformę PlayStation 5).

Z pozostałych tematów:

  • Przedstawiciele rządu i związków zawodowych podpisali umowę społeczną dla górnictwa, która zakłada m.in. wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r.
  • Mabion rozgląda się ze inwestorem długoterminowym, badanie kliniczne MabionCD20 może ruszyć już latem.
  • Zysk netto Amiki za I kw. 2021 roku wyniósł 34 mln zł wobec konsensusu 29 mln zł, r/r zysk wzrósł o 111%.

Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk