• Odbierz prezent
Notowania GPW: Tragiczne i szokujące wyniki XTB? 23,9 mln złotych straty netto w II kw. wobec 117,5 mln zł zysku netto przed rokiem!
fot. freepik.com

Wczorajszą sesję amerykański indeks szerokiego rynku S&P 500 zakończył w okolicy poziomu odniesienia z zamknięcia poprzedniej sesji, a indeks spółek technologicznych zyskał 0,7%. Pomimo zaskakująco dobrych wyników amerykańskich spółek, w tym tych największych spod akronimu FAAMNG, rynek nie reaguje mocnymi wzrostami, prawdopodobnie inwestorzy spodziewali się solidnych wyników, i znacząca część sukcesu amerykańskich spółek jest już zdyskontowana w cenach.

Wczoraj wyniki opublikował Facebook,

który obecnie traci w handlu pozasesyjnym ok. 3,5%, skorygowany zysk na akcję spółki w II kw. wyniósł 3,61 USD wobec konsensusu 3,03 USD, przychody wzrosły do 29,08 mld wobec oczekiwań na poziomie 27,89 mld zł, przy wzroście o 56% r/r, jednak władze spółki ostrzegają, że tempo wzrostu przychodów może spaść w II połowie roku, co może skłaniać inwestorów do realizacji zysków. Dziś wyniki przedstawi Amazon, Mastercard, Comcast, AstraZeneca i inni.

Wyniki XTB: 23,9 mln złotych straty netto w II kw. wobec 117,5 mln zł zysku netto przed rokiem - 2

Kluczowym wczorajszym wydarzeniem było posiedzenie Fed

Zgodnie z oczekiwaniami pozostawiono stopy procentowe na niezmienionym poziomie i pozostaną takie do czasu osiągnięcia pełnego zatrudnienia. Inflacja zdaniem prezesa Fed Jerome’a Powella z czasem powinna zacząć spadać i wynika z ponownego otwarcia gospodarki – z podaży nienadążającej za popytem. Fed posiada obecnie tymczasowe instrumenty repo, jednak zdecydował się na utworzenie stałego instrumentu obejmującego operacje repo (SRF), w celu wspierania skutecznej polityki pieniężnej.

Wyniki XTB: 23,9 mln złotych straty netto w II kw. wobec 117,5 mln zł zysku netto przed rokiem - 3

Krajowe indeksy odnotowały w środę umiarkowane wzrosty

W indeksie blue chipów przecenie uległy jedynie walory Mercatora (-5,5%), Allegro (-3,5%), KGHM (-1,1%) i Asseco (-0,4%), na przeciwległym biegunie dominowały banki z Santanderem na czele (+5,6%), solidnie zyskał również PKN Orlen (+3%), który opublikował dziś wyniki za ubiegły kwartał – zysk netto wyniósł 2,2 mld zł, przychody wzrosły o 73% r/r do 29,4 mld zł. W indeksie mWIG40 najsłabszym walorem była Celon Pharma (-1,8%), a liderem wzrostów został Kruk (+5,7%). W indeksie sWIG80 najgłębszą przecenę zaliczyła Trakcja (-5,4%), a zauważalne odbicie po miesięcznej fali wyprzedaży odnotowała Mangata (+6,8%).

Wyniki XTB: 23,9 mln złotych straty netto w II kw. wobec 117,5 mln zł zysku netto przed rokiem - 4

Z pozostałych spółek:

  • Zysk netto Orange w II kw. wyniósł 116 mln zł wobec 52 mln zł przed rokiem, przy konsensusie 87,3 mln zł.
  • Energa według szacunków wypracowała 284 mln zł zysku netto w ubiegłym kwartalne wobec 878 mln zł straty w ubiegłym roku.
  • Strata netto XTB w II kw. wyniosła 23,9 mln zł wobec 117,5 mln zł zysku netto przed rokiem.

Wyniki XTB: 23,9 mln złotych straty netto w II kw. wobec 117,5 mln zł zysku netto przed rokiem - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk