• Odbierz prezent
Notowania GPW. Subindeks sektorowy WIG-Banki w odwrocie! Akcje banków ciągną w dół kurs blue chipów
fot. freepik.com

Wczorajsza sesja na WIG20 rozpoczęła się od wzrostowego otwarcia, czemu sprzyjał pozytywny sentyment wśród inwestorów na rynkach bazowych. Niemniej jednak otwarcie się notowań indeksu blue chipów powyżej poziomu 2000 punktów zostało szybko wykorzystane do umocnienia oporu w rejonie 2020 pkt, co przełożyło się na kapitulację strony popytowej i konsolidację notowań na niższych poziomach w kolejnych godzinach sesji.

Wczorajsza próba była kolejną w tym tygodniu

w której inwestorzy starali się pokonać powyżej wyznaczony opór. Warto nadmienić, iż wczorajsza relatywna słabość miała miejsce w otoczeniu DAX30 osiągającego nieznacznie wyższy nowy historyczny szczyt notowań i silnie rosnącego S&P 500. Brak siły do pokonania kluczowego poziomu w tak sprzyjającym otoczeniu stanowi potencjalnie sygnał ostrzegawczy dla kupujących.

Sektorem, który ciążył na wynikach całego rynku w Warszawie w dniu wczorajszym były banki

Indeks WIG-Banki spadł o 2,36%, najwięcej wśród indeksów sektorowych. Powyższe odczytujemy jako realizację zysków po ostatniej fali wzrostowej. Analogicznie rozpatrujemy spadek WIG-Paliwa o 1,54%. Znacznym obciążeniem dla warszawskiej giełdy była również przecena WIG-Energia (-1,3%), na co w szczególności wpływ miały spadki notowań PGE (-1,83%) i Tauronu (-2,24%).

W centrum uwagi rynków znalazło się wczoraj posiedzenie EBC

O ile konsensus nie zakładał zmiany w stopach procentowych, to istotne było stanowisko banku centralnego w kontekście rosnących rentowności na europejskich rynkach obligacji. Wyższe rentowności to potencjalne problemy państw w strefie euro, szczególnie tych ogromnie zadłużonych. EBC wobec tego spróbował przezwyciężyć tę sytuację zapowiadając większe tempo skupów. Zapowiedź większego skupu papierów wywarła wpływ na rynek długu w Europie. Rentowność niemieckich obligacji skarbowych spadła w trakcie dnia do -0.36%.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Sesja w Azji na większości parkietów kończy się w pozytywnych nastrojach. W szczególności silnie zachowuje się Nikkei 225 zyskując 1,73%. Kontrakty terminowe na S&P 500 i DAX30 pokazują natomiast nieznaczną realizację zysków po wczorajszych wzrostach. Chociaż spadki notowań kontraktów o ok. 0,2% nie stanowią same w sobie złego prognostyku dla sesji w Warszawie to mogą jednakże powstrzymać kolejną próbę pokonania oporu na poziomie 2020 pkt. na WIG20, co przełożyłoby się na dalszy ruch konsolidacyjny


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk