• Odbierz prezent
Notowania GPW - najmocniej rosnącym subindeksem na warszawskim parkiecie był WIG-Leki, solidne wzrosty WIG-Banki

Początek tygodnia rozpoczynał się na rynkach w pozytywnych nastrojach po tym jak w Stanach Zjednoczonych FDA zatwierdziło szczepionkę amerykańskiej firmy Johnson & Johnson. Powyższa informacja z punktu widzenia walki z pandemią koronawirusa jest pozytywna nie tylko z powodu zwiększenia podaży samych szczepionek, lecz również przez fakt, iż jest to pierwsza szczepionka oparta o jedną dawkę, co stanowi znaczące ułatwienie logistyczne dla procesu szczepień.

W odpowiedzi na powyższe informacje od rana rosły notowania kontraktów terminowych na S&P 500 jak i DAX 30,

po tym jak w Azji zdecydowanie dominowała strona popytowa. Dzięki sprzyjającemu otoczeniu inwestorzy w Warszawie rozpoczęli sesję od wyraźnych wzrostów. W przeciwieństwie do układu wielokrotnie obserwowanego podczas sesji w ostatnich tygodniach, kupujący nie oddali przewagi do końca sesji.

Ostatecznie szeroki WIG zyskał 1,83%,

przy relatywnej sile blue chipów (WIG20 +2,22%). Najmocniej rosnącym subindeksem na warszawskim parkiecie był WIG-Leki, który zakończył dzień z wynikiem +4,19%. Niemniej jednak to sektor bankowy miał kluczowe znaczenie dla wyniku całego krajowego rynku. Subindeks WIG-Banki zyskał 4,1% i znajduje się aktualnie jedynie minimalnie poniżej rocznych maksimów. Wśród podmiotów z powyższego sektora najmocniej zyskiwały notowania Alior Banku (15,34%), BOŚ Banku (8,33%) oraz mBanku (5,78%). Warto również zwrócić uwagę na wzrost WIG-Games o 2,64%, biorąc pod uwagę problemy spółek z tego segmentu w ostatnich tygodniach.

Duże znaczenie dla wyników WIG20 miały w dniu wczorajszym właśnie notowania CD Projektu,

które na początku sesji traciły kilka procent ciążąc na skali wzrostów całego indeksu, aby ostatecznie zakończyć dzień wzrostem o 1,56%. Sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się w pozytywnych nastrojach. S&P 500 zyskał 2,32%, a Nasdaq 100 2,87%, co wskazuje na powrót pozytywnego sentymentu wobec spółek technologicznych. Najmocniej rosnącym segmentem rynku w USA w dniu wczorajszym były małe spółki typu growth (3,5%) przy relatywnej słabości segmentu dużych spółek typu value (2,2%).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Pomimo pozytywnego początku sesji na rynkach azjatyckich, ostatnia jej część minęła pod znakiem wygaszania optymizmu, co przekształciło się ostatecznie w spadki parkietów zarówno w Chinach jak i w Japonii. Notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i DAX 30 wskazują obecnie na niewielkie tonowanie nastrojów, wykazując spadki rzędu 0,3%. Powyższe wskazuje, iż inwestorzy ostrożnie podchodzą do poniedziałkowego odreagowania, co może udzielić się na początku sesji także obecnym na krajowym parkiecie


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk