• Odbierz prezent
Notowania GPW. Kurs akcji CD Project wzrósł już o ponad 12%! Notowania KGHM nie odstępują!
Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego PLN rośnie ostatnimi czasy,
  • o notowaniach na polskim parkiecie,
  • o oczekiwaniach co do sesji dzisiejszej. 

Po poniedziałkowych spadkach, wtorek przyniósł odbicie nastrojów na krajowym rynku akcji. Prym we wzrostach wiodły największe spółki skupione w ramach indeksu WIG20. Największą, dzienną zmianę zanotowały min. walory KGHM (+5,37%), które zyskiwały w odpowiedzi na dalszą aprecjację cen miedzi. Drugi dzień z rzędu mocno rosły również akcje CD-Projekt (+12% od początku tygodnia). Mocno traciły z kolei walory innej spółki z sektora gamingowego – Ten Square Games. Wg szacunków portalu Sensor Tower - przychody gry "Fishing Clash", której producentem jest Ten Square Games, wyniosły w listopadzie ok. 7 mln USD, czyli o około 2 mln USD mniej niż w październiku. Po tej informacji akcje zakończyły handel na poziomie -13%.

Aprecjacja PLN – kurs euro do złotego spada

W godzinach popołudniowych byliśmy świadkami mocnej aprecjacji złotego. Para EUR/PLN dotarła do strefy wsparcia z okolic 4,45, a USD/PLN 3,70. Na rynek napłynęły wczoraj lepsze od oczekiwań dane z polskiej gospodarki. Wskaźnik PMI dla przemysłu w listopadzie wyniósł 50,80 pkt wobec prognozy 50 pkt. Drugi raz z rzędu, krajowe przedsiębiorstwa zanotowały spadek nowych zamówień, który osłabił produkcję. Jest to zapewne związane z negatywnym wpływem nowych restrykcji dot. pandemii COVID-19 dzięki którym europejska gospodarka mogła w ostatnim czasie spowolnić. GUS opublikował wczoraj również dane odnośnie inflacji. Wskaźnik CPI w listopadzie pozostał bez zmian w ujęciu miesięcznym wobec spodziewanego wzrostu o 0,1%. W ujęciu rocznym inflacja wyniosła +3%, tj. zgodnie z szacunkami.

Sytuacja w USA – notowania

W Stanach Zjednoczonych sesja na rynkach akcji przebiegała również w optymistycznych nastrojach. Zarówno technologiczny Nasdaq, jak i S&P500 zakończyły handel na historycznych poziomach. Akcje spółki Pfizer wrosły o prawie 3% z uwagi na informację o tym, że emitent i BioNTech wystąpiły do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkową autoryzację ich szczepionki przeciw Covid-19. Dyrektor generalny BioNTech zapowiadał wcześniej, że szczepionka może być dopuszczona do użytku przez organy regulacyjne UE w połowie grudnia.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Sesja w Azji zakończyła się w mieszanych nastrojach pomimo pozytywnych informacji, które napłynęły z USA. Czołowy senator z ramienia Republikanów - Mitch McConnell oświadczył, iż Kongres powinien przegłosować nowy pakiet pomocowy o wartości 1,4 bln USD w celu zapobieżenia skutkom COVID-19. Kwota jak i propozycja zainicjowana przez członka partii Republikańskiej jest pozytywnym sygnałem w tej sprawie. Powyższe nie wpłynęło jednak również na kwotowania kontraktów terminowych na rynki bazowe - instrumenty na S&P500, jak i DAX30 są obecnie kwotowane poniżej otwarcia, co implikuje wg nas umiarkowanie negatywne rozpoczęcie handlu na GPW w Warszawie


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk