• Odbierz prezent
Notowania GPW - bardzo słaba sesja w wykonaniu krajowych spółek - WIG20 na czerwono
fot. freepik.com

Przy niewielkiej zmienności kluczowe indeksy na Wall Street kontynuują powolne i systematyczne zdobywanie nowych historycznych szczytów notowań. Poznaliśmy wczoraj wartość indeksu zaufania amerykańskich konsumentów, która wzrosła w czerwcu do 127,3 pkt. wobec 120 pkt. miesiąc wcześniej i wobec konsensusu 119 pkt., wartość indeksów wróciła do poziomów sprzed pandemii i oznacza, że konsumpcja może być jeszcze większa niż się spodziewano, co przełoży się pozytywnie na wzrost PKB.

Na rynek spłynęły również dane z Chin

– indeks PMI w usługach zaskoczył negatywnie – wyniósł 53,5 pkt. wobec 55,2 pkt. w poprzednim miesiącu, a konsensus zakładał wartość indeksu na poziomie 55,3 pkt. Chiński indeks PMI w przemyśle wyniósł 50,9 pkt. i jest zbieżny z konsensusem i wartością z ubiegłego miesiąca.

Wczoraj, w porównaniu do pozostałych globalnych indeksów,

krajowe spółki odnotowały bardzo słabą sesję. W indeksie WIG20 (-1,2%) wzrosły jedynie walory Allegro (+2,4%), CD Projektu (+1,5%), Dino (+0,7%) i JSW (+0,4%). Allegro po sesji poinformowało o upoważnieniu wskazanych członków Rady Dyrektorów do przyjęcia programu skupu lub emisji akcji, a CD Projekt otrzymał odpis pozwu złożonego przez kancelarie reprezentujące amerykańskich inwestorów, w którym nie podano jednak wartości roszczeń. Do najsłabszych blue chipów należał wczoraj Bank Pekao (-3,6%), Mercator (-3,3%) i PGE (-3,2%).

We wtorek wygasła umowa Tauronu o współpracy z OW Offshore

– spółka będzie realizować projekty morskich farm wiatrowych we współpracy z PGE i Eneą. Ostatnia ze wspomnianych spółek była wczoraj najsłabszym walorem w indeksie mWIG40, a na przeciwległym biegunie znalazł się Mabion (+4,4%). W indeksie sWIG80 najgłębszą przecenę odnotowała Agora (-6,3%), a liderem wzrostów został BNP Paribas (+3,6%).

Z pozostałych informacji

Onde kupiło 50 proc. projektu fotowoltaicznego o mocy 40 MW oraz 50 proc. projektu farmy wiatrowej o mocy 34 MW. Dalszy rozwój spółki w segmencie OZE ma być współfinansowany ze środków pochodzących z oferty publicznej. Cena maksymalna została ustalona na 26 zł za akcję, a zapisy trwają do 1 lipca.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk