• Odbierz prezent
Notowania GPW. Allegro przedstawiło wyniki za IV kw. 2020 r. – zysk netto wyniósł 261 mln złotych, r/r wzrósł aż o 110%
fot. freepik.com

Poniedziałkowy pokaz siły amerykańskich indeksów jednak nie wystraszył „niedźwiedzi”, które ponownie przystąpiły do wyprzedaży aktywów. Wczorajsza sesja zakończyła się mocnymi spadkami – indeks S&P 500 stracił 1,3%, a Nasdaq przecenił się o 2,7%. Rynkom nie pomogła zapowiedź Joe Bidena, że Stany Zjednoczone do końca maja (dwa miesiące wcześniej niż planowano) będą mieć wystarczającą liczbę szczepionek dla każdego dorosłego obywatela. Dziś odbędzie się spotkanie krajów sojuszu OPEC+, na którym mogą zapaść decyzje dotyczące dalszego wydobycia ropy naftowej. W Niemczech usłyszeliśmy zapowiedź stopniowego luzowania ograniczeń już od poniedziałku.

Krajowe indeksy również uległy niewielkiej przecenie i to pomimo faktu,

że znaczna część przeceny w USA wydarzyła się już po zamknięciu warszawskiej sesji. W indeksie WIG20 najmocniej przecenił się CD Projekt (-5,4%), Alior (-3,4%) i PGE (-3,2%). Najmocniejszym blue chipem był Bank Pekao, który wczoraj poinformował o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych – ponad 1000 pracowników. Indeks mWIG40 również uległ niewielkiej przewadze podaży i to pomimo gwiazdy rosnącej o niemal 90%, która prawdopodobnie zyskałaby jeszcze mocniej gdyby nie wstrzymanie handlu ze względu na równoważenie przed godziną 13.

Wspomniany lider Mabion,

który miał niewielki udział w indeksie, zareagował tak mocno na informację o podpisaniu umowy w sprawie produkcji szczepionki na Covid-19. Na drugim miejscu znalazł się PZ Cormay (+25%), a następnie Celon Pharma (+8,5%), która jest częściowym właścicielem Mabionu. Z drugiej strony najsłabszym walorem było PKP Cargo (-10,6%) – spółka w trakcie sesji podała rozczarowujące szacunki – w 2020 r. miała 224 mln straty netto wobec 36 mln zł zysku netto w poprzednim roku. W indeksie sWIG80 tylko jedna spółka znacząco odstawała od reszty – AB zyskał 19% po publikacji zaskakująco dobrych wyników finansowych. Najsłabiej natomiast wypadły walory Trakcji (-7,1%) i Wieltonu (-7%).

Z pozostałych informacji:

1. Zgodnie z oczekiwaniami RPP nie zmieniła stóp procentowych na wczorajszym posiedzeniu.

2. Allegro przedstawiło wyniki za IV kw. 2020 r. – zysk netto wyniósł 261 mln zł wobec konsensusu 215 mln zł, r/r wzrósł aż o 110%. Spółka planuje zwiększyć inwestycje z 230 mln w ubiegłym roku do 560-600 mln zł w bieżącym roku.

3. Nutit ogłosił przymusowy wykup akcji Impela po 13,05 zł za akcję.

4. Biomed Lublin w 2020r. wypracował 4,4 mln zł zysku netto, o 79% więcej niż w 2019 roku.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk