• Odbierz prezent
Notowania GPW. Allegro największym wygranym! Realizacja zysków
Z artykułu dowiesz się:

- o poprzedniej sesji na GPW

- jakie są oczekiwania wobec sesji dzisiejszej 

Po środowych wzrostach, czwartek przyniósł realizację zysków przez inwestorów na krajowym rynku akcji. WIG20 zakończył notowania poniżej 1800 punktów, z ponad 1% stratą. Wśród spółek z ww. indeksu najwięcej straciły min. walory JSW, PKN Orlen i Pekao, które zanotowały odpowiednio dzienne zmiany na poziomie -6,14%, -4,05% i 3,62%. Sytuacji nie wsparło nawet mocne odbicie akcji Allegro.eu, które zyskały prawie 7%. Handel miał miejsce w otoczeniu przyzwoitych obrotów na poziomie prawie 1,1 mld zł. Najmniejsze spadki zanotował indeks sWIG80, którego notowania znajdują się obecnie blisko tegorocznych szczytów na poziomie 15 tys. pkt.

Poprzednia sesja w skrócie

Sytuacji na rynkach nie wspierały również odczyty danych makroekonomicznych. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 742 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 707 tys. Powyższe wpłynęło na słabe otwarcie amerykańskiego rynku akcji. W dalszej części notowań prym wiodła jednak strona popytowa rynku i najważniejsze indeksy zakończyły handel na dodatnich poziomach. Warto zauważyć, że „górą” były tym razem spółki technologiczne, których indeks (Nasdaq), zyskał więcej niż S&P500. Inwestorzy na tym rynku coraz częściej wyrażają obawy dotyczące rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, co może implikować potencjalne wprowadzenie nowych środków ograniczające działalność gospodarczą. W ciągu ostatniej doby, w USA zarejestrowano 1707 ofiar śmiertelnych Covid-19 (łączna liczba ofiar przekroczyła 250 tys. osób) i odnotowano ponad 160 tys. nowych przypadków zakażeń.

Na rynku metali szlachetnych warto zwrócić min. uwagę na zachowanie złota. Notowania kruszcu konsolidują się od kilku dni w okolicach kluczowego poziomu 1850 USD/uncja, którego przebicie może otworzyć drogę do dalszych spadków, co najmniej do 1800 USD.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Poranna atmosfera na rynkach kasowych nie sprzyja pozytywnemu otwarciu handlu w Warszawie. Kontrakty terminowe na DAX30 i S&P500 znajdują się „pod kreską”. Również handel w Japonii zakończył się prawie 0,5% stratą indeksu Nikkei225. Sytuacji nie sprzyja min. wypowiedź Steve’a Mnuchin’a (Sekretarza Skarbu USA), który zapowiedział w czwartek, iż wygasające w grudniu niektóre programy wsparcia płynnościowego prowadzone przez FED nie zostaną przedłużone.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk