• Odbierz prezent
Notowania GPW – akcje LPP największym wygranym sesji giełdowej. Wzrost notowań kursu o przeszło 5%

Piątkowa sesja zakończyła drugi tydzień korekty na warszawskim parkiecie po dynamicznej fali wzrostowej, która miała miejsce od listopada do pierwszej połowy stycznia. W skali tygodnia WIG stracił 0,98%, co oznacza iż skala przeceny była wyraźnie mniejsza niż w poprzednich tygodniu kiedy sięgnęła 3,29%. Piątek nie wpłynął znacząco na obraz warszawskiego parkietu. Szeroki WIG zyskał 0,14%. Relatywnie najsłabszy pozostawał segment dużych spółek (WIG20 -0,04%), a silny sWIG80 (0,85%). Słabość w skali tygodniowej na GPW wyróżniała się na tle pozostałych rynków. Niemiecki DAX30 zyskał 0,63%, a amerykański S&P 500 1,94% i Nasdaq 100 4,39%. Powyższe wskazuje na ponowną relatywną siłę spółek technologicznych. Do wyników warszawskiego parkietu najbliżej było parkietom z regionu – BUX stracił 1,3% a MOEX 1,97%.

Na poziomie spółek w piątek wyróżniało się m.in. LPP (+5,43%) i Dino (+3,92%). Wyraźne wzrosty były prawdopodobnie wynikiem dobrego odczytu sprzedaży detalicznej w grudniu, która chociaż że spadła w cenach stałych o 0,8% r/r to w ujęciu miesięcznym wzrosła o 19,8%. Z drugiej strony na rynku ciążyły spadki notowań KGHM (-2,49%), na co wpływały spadające notowania miedzi.

W Stanach Zjednoczonych ostatni tydzień stał pod znakiem osiągnięcia kolejnych historycznych maksimów w czwartek. Piątek przyniósł odreagowanie zarówno na S&P 500 (-0,3%) jak i na Nasdaq 100 (-0,29%), który to zdecydowanie był liderem wzrostów w ubiegłym tygodniu. Notowania poruszają się w rytm napływających wyników spółek. Jak do tej pory z indeksu S&P 500 wyniki za ostatni kwartał zaraportowało 68 z 500 spółek. Ich przychody były średnio o 3,89% wyższe od oczekiwań a zysk netto aż 28,16% wyższy, co sprzyja utrzymywaniu się pozytywnego sentymentu na rynku.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Kontrakty terminowe na S&P500 i DAX30 w godzinach porannych wskazują na około pół procentowe wzrosty, co powinno przełożyć się na nieznacznie pozytywne otwarcie w Warszawie. W bieżącym tygodniu inwestorzy będą oczekiwać na decyzję Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, a także na publikację PKB z USA za czwarty kwartał ubiegłego roku, podczas gdy każdego dnia seria spółek będzie publikować swoje wyniki. Globalnie głównym wydarzeniem pozostaje kwestia opóźnień w dostawie szczepionek na koronawirusa, co zwiększa obawy o możliwość wprowadzenia kolejnych lockdownów.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk