• Odbierz prezent
Notowania giełdowe United Airlines oraz armatora Carnival Corp zakończyły się dwucyfrowym wzrostem, również akcje Boeinga wzrastają o 11%

Poniedziałek na zachodnich parkietach, w tym na Wall Street zakończył się ponownie wzrostami indeksów giełdowych z tym, że ich dynamika była mniejsza w porównaniu z ubiegłym piątkiem. Optymizm związany z odmrażaniem gospodarki wpływał na wzrosty spółek, które są beneficjentami znoszenia m.in. przez amerykańskie władze restrykcji.

Dla przykładu akcje Boeinga wzrosły o ok. 11% po wydaniu przez Seaport Global Securities rekomendacji „kupuj” uzasadniając ją ponownym rozpoczęciem produkcji samolotów klasy 737. Z kolei ponownie dwucyfrowym wzrostem zakończyły się notowania przewoźnika lotniczego United Airlines oraz armatora Carnival Corp. Na zwiększonej aktywności przedsiębiorstw produkcyjnych korzystają również przedsiębiorstwa energetyczne. Noble Energy czy Marathon Oil zakończyły wczorajszą sesję z blisko 10% wzrostem wartości akcji. Uspakajają się również niepokoje społeczne po tragicznych skutkach aresztowania czarnoskórego Geroga Floyda, pokojowe demonstracje, jakie przetoczyły się przez większe miasta w USA w miniony weekend przekonały burmistrza Nowego Jorku do zniesienia godziny policyjnej a prezydenta D. Trumpa do wycofania oddziałów Gwardii Narodowej z Waszyngtonu. Jeżeli chodzi o dane makro to dzisiaj poznamy wyrównaną sezonowo dynamikę PKB dla strefy euro za IQ`20 roku. Natomiast podany rano bilans handlu zagranicznego dla Niemiec osiągnął w kwietniu wartość 3,2 mld euro (prognoza 10 mld euro). Spadek tej nadwyżki spowodowany jest w głównej mierze większym niż oczekiwano spadkiem dynamiki eksportu w ujęciu m/m.

Poniedziałkowa sesja przyniosła również niewielkie zmiany na polskiej giełdzie. Przy obrotach przekraczających 1,5 mld zł na całym parkiecie największym wzrostem zakończyły się notowania indeksu mWIG40. Natomiast spółki z sektora bankowego, który rośnie czwartą sesję z rzędu, dominowały wśród spółek wzrostowych w indeksie WIG20. Wczorajsza sesja przerwała trwający od sześciu dni trend wzrostowy na akcjach JSW. Ze względu na informację o czasowym wstrzymaniu wydobycia w dwóch kopalniach należących do JSW akcje zakończyły notowania na ok. 9% stracie. Warto również zauważyć pojawienie się korekty na indeksie WIG-Games, który stracił wczoraj 4,3%. Szansa na większą korektę ma kurs CD Projektu, który obecnie jest ok. 10% poniżej historycznych maksimów. W przypadku rynku szerokiego ponownie dwucyfrowym wzrostem zakończyły się notowania Mabionu, natomiast informacja o majowych wynikach sprzedaży wspiera notowania Oponeo. Spółka poinformowała o 33% wzroście sprzedaży netto w ujęciu r/r.

WIG w układzie dziennym

Notowania giełdowe United Airlines oraz armatora Carnival Corp zakończyły się dwucyfrowym wzrostem, również akcje Boeinga wzrastają o 11% - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk