• Odbierz prezent
Notowania giełdowe Tesli zyskują przeszło 12%

Ostatnia sesja sierpnia za Oceanem zwieńczyła przewagę spółek technologicznych względem pozostałych sektorów z całego miesiąca, nowym historycznym rekordem Nasdaqa przy jednoczesnej drobnej korekcie na S&P 500. Najlepszym przykładem niegasnącego popytu wśród amerykańskich gigantów są notowania Tesli, która zyskała przeszło 12% po dokonaniu splitu akcji i stała się 6-tą najbardziej wartościową spółką amerykańską.

Splitu akcji dokonało również Apple, co także przełożyło się korzystnie na kapitalizację rynkową (+3,4%). Po czwartkowym wystąpieniu prezesa Fed ponownie do wzrostów przystąpiło złoto, które w momencie pisania komentarza zbliża się do okrągłego poziomu 2000 USD. Złoty kruszec wspiera niska rentowność obligacji skarbowych oraz przyzwolenie na przejściowo wyższą inflację w USA, dodatkowo notowania złota wyrażone w USD wspiera osłabiający się dolar.

Kluczowe krajowe indeksy znalazły się w odwrocie przy zwiększonej, jak na sierpień, wartości obrotu (powyżej 1 mld zł), przy czym najmocniej traciły największe spółki, a liderem spadków była energetyka. Indeks WIG20 pod koniec sesji ponownie znalazł się poniżej okrągłego poziomu 1800 pkt., jednak w ostatnich minutach handlu wyprowadzono „byczy” kontratak broniący zamknięcia symbolicznie powyżej tej okrągłej granicy. Po sesji szacunkowe wyniki za I połowę 2020 roku opublikował PGE, najmocniej przeceniony w poniedziałek blue chip, który zaprezentował EBITDA na poziomie 2,8 mld zł oraz stratę netto wynoszącą 688 mln zł, co było przede wszystkim zasługą sporych odpisów wynoszących niemal 1 mld zł – dotyczą one utraty wartości aktywów trwałych w segmencie energetyki konwencjonalnej oraz utraty wartości akcji PGG. Dzisiaj inwestorzy mają okazję zdyskontować również szacunkowe wyniki podane po zakończeniu notowań przez Inter Cars – spółka szacuje zysk za I półrocze na 134 mln zł, co oznacza wzrost o 16% r/r, przy konsensusie PAP 72,3 mln zysku netto. /Adam Dudoń/

WIG w układzie dziennym

Notowania giełdowe Tesli zyskują przeszło 12% - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk