• Odbierz prezent
Notowania giełdowe spółki Apple wzrosły 6,4%

Pierwsza sesja tygodnia przyniosła kontynuację wzrostów na Wall Street, które były szczególnie istotne wśród spółek technologicznych: Apple +6,4% (we wtorek spółka przedstawi nowy iPhone obsługujący pasmo 5G), Facebook +4,3%, Amazon +4,8%, Alphabet +3,6%. Tak silny wzrost kluczowych spółek technologicznych przyczynił się do wzrostu indeksu Nasdaq o przeszło 2,5%, który intraday potrzebował jeszcze nieco ponad 100 pkt. do testowania historycznego maksimum notowań.

Tak silne wzrosty miały miejsce na tle odrzucenia przez Demokratów propozycji pakietu stymulującego gospodarkę w wysokości 1,8 bln USD, który wcześniej został zaproponowany przez prezydenta Donalda Trumpa. Inwestorzy oczekują na jeszcze większy pakiet w razie zwycięstwa Joe Bidena, który obecnie dominuje w sondażach.

Wczorajszy dzień nie był pomyślny dla indeksu WIG20, który przecenił się kolejny raz z rzędu. Indeksy średnich i małych spółek odnotowały delikatny wzrost, a zauważalną tendencją była realizacja zysków wśród spółek „covidowych”, za wyjątkiem spółki Mercator Medical, która przy wzroście o niemal 8% wyznaczyła historyczne maksimum notowań powyżej 600zł (stopa zwrotu licząc od początku roku sięga już przeszło 6000%). Jednak najwięcej uwagi przykuwał historycznie rekordowy debiut Allegro – spółka pierwszego dnia notowań zyskała niemal 63%, przy obrocie sięgającym niemal 4 mld zł. Oprócz tego w transakcjach pakietowych właściciela zmieniło prawie 20% wszystkich akcji, za kwotę 8,3 mld zł. IPO pociągnie za sobą zmiany w indeksach po sesji 14 października: Allegro wejdzie w skład indeksu WIG20 na miejsce mBanku, który znajdzie się w indeksie mWIG40 i zastąpi VRG, która z kolei znajdzie się w indeksie sWIG80, który w wyniku tej operacji opuści Instal Kraków. Dodatkowo indeks WIG30 opuści Energa, a na jej miejsce wskoczy debiutant. Już 20 października GPW wprowadzi kontakty terminowe na akcje Allegro. Po sesji spółka poinformowała w komunikacie o odejściu pięciu osób z Rady Dyrektorów oraz o rozwiązaniu Rady Nadzorczej w spółce zależnej Allegro.pl sp. z o.o. oraz Ceneo.pl sp. z o.o. /Adam Dudoń/

WIG w układzie dziennym

Notowania giełdowe spółki Apple wzrosły 6,4% - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk