• Odbierz prezent
Notowania giełdowe. Spółka Dino spada o ponad 9%. Alior Bank 4,5% w dół

Na globalnych parkietach obserwujemy schłodzenie nastrojów na koniec tygodnia. Po euforycznych wzrostach związanych z oczekiwaniem na finalizację prac nad zawarciem wstępnej umowy handlowej przyszła kolej na racjonalne przemyślenia.

Z „pomocą” przybył doradca prezydenta Trupa do spraw handlowych,

Peter Navaro. W wywiadzie, jakiego udzielił telewizji Fox News, oznajmił, że nie ma zgody na cofnięcie wprowadzonych już ceł po podpisaniu pierwszej części porozumienia. A jedyną osobą, która może podjąć decyzję w tej sprawie jest Donald Trump. Po tych słowach inwestorzy przypomnieli sobie ile to już razy wszystko było ustalone, wynegocjowane, a później okazywało się, że do porozumienia nie dochodziło. Podobnie może być i tym razem. W konsekwencji gracze giełdowi zamykają pozycje przed weekendem, w celu realizacji niezłych zysków.

Na rynku w Warszawie panuje podobny sentyment jak na giełdach europejskich.

Przed godziną 14:00 WIG spada o 0,29%, a WIG20 0,48%. Najmocniej spośród spółek WIG20 spada dziś Dino (-9,19%). Pomimo opublikowaniu wyników, lekko poniżej oczekiwań, lecz zgodnych z konsensusem spółka dynamicznie obniża swoją wycenę. Jest to spowodowane komentarzami po telekonferencji wynikowej , podczas której prezes Szymon Piduch powiedział, że utrzymanie dynamiki wzrostu marży EBITDA (po trzech kwartałach 9,2%) w całym 2019 roku jest ambitnym celem. Problemem Dino nie są złe wyniki, jest przede wszystkim to, że analitycy przyzwyczajeni do poprawiających się z kwartału na kwartał wyników zaczęli windować oczekiwania do bardzo wysokich poziomów, dając tym samym paliwo na wzrostów. Teraz, kiedy na horyzoncie pojawiają się problemy (jak choćby wzrost płacy minimalnej w 2020 roku) spółka będzie miała poważne wyzwanie aby zbliżyć się do rekordowej marży z czwartego kwartału 2018 roku (10,6%). Kolejnymi spółkami, na których skupia się dziś uwaga inwestorów, są Alior Bank (-4,51%) oraz JSW (-0,50%). Kursy spadają po informacji, o ich wykluczeniu z indeksu MSCI Poland w ramach listopadowej rewizji i zastąpieniu ich walorami AmRest Holdings (2,45%).

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk