• Odbierz prezent
Notowania giełdowe spółek z szansą na short squeeze. Szukamy następcy Gamestopu!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są spółki z kategorii Meme Stocks, spopularyzowane przez tag r/Wallstreetbets na Reddicie
  • Czego dotyczą statystyki short interest i short float
  • Czym jest short squeeze
  • Jak wyglądają notowania giełdowe podupadających spółek, które mają szansę na wzrosty

 

Jeszcze do niedawna, procent otwartych pozycji krótkich na rynku był tylko jedną ze statystyk, do której inwestorzy nie przywiązywali wielkiej wagi. Wszystko zmieniło się za sprawą tagu Wallstreetbets na Reddicie i zjawiska Meme Stocks, które spowodowało potężne wzrosty notowań giełdowych na rynkach bankrutujących firm. Zainteresowanie głównego nurtu powoli spada, co wcale nie oznacza, że wszyscy powinniśmy się rozejść. Na rynku wciąż napotkamy akcje, które potencjalnie mogą podzielić los GameStop.

Ulubione statystyki Reddit'a 

Za internetowym fenomenem Meme Stocks stoją trzy główne statystyki - "shares outstanding", "short interest" oraz "short float". Short interest to inaczej procent pozycji zagranych na bankructwo firmy, w stosunku do całkowitej liczby akcji znajdujących się w obrocie (shares outstanding). Jeśli ilość udziałów wynosi 10 milionów, a 0,5 mln stanowią zlecenia krótkiej sprzedaży, short interest równa się 5%. To stosunkowo dużo, ponieważ procent aktywnych shortów na rynku przeciętnej spółki giełdowej z indeksu S&P 500, oscyluje w granicach ok. 2%. 

Termin "float" odnosi się z kolei do wszystkich akcji spółki, które zostały dopuszczone do publicznego handlu

W ten sposób, tak, jak short interest będzie procentem pozycji krótkich względem wszystkich akcji, short float jest procentem krótkiej sprzedaży względem puli akcji "publicznych". Nas interesują rynki, na których zgromadzono nienaturalnie wysoki współczynnik pozycji zagranych na spadek, sięgający kilkunastu, kilkudziesięciu procent.

Dlaczego?

W razie zainteresowania wzrostami taką spółkę może dotknąć short squeeze, czyli napór siły nabywczej, generujący straty w portfelach posiadaczy shortów. W obliczu kłopotów ci będą zmuszeni do odkupienia swoich akcji w panice i napędzenia tymczasowej hossy — tak, jak stało się to na rynkach AMC i GameStop. Potencjalny kandydat musi spełniać jednak jeden warunek: mimo niekorzystnego położenia finansowego, wykazywać jakikolwiek potencjał do odwrócenia tendencji i wyjścia na prostą. To oznacza zejście z trajektorii obranej przez Wallstreetbets, który całkowicie ignorował zaplecze fundamentalne instrumentów.

Short interest to nie tylko notowania giełdowe spółek od Meme Stocks

Wysoki short interest, w kontekście potencjalnych wzrostów, dzisiaj kojarzony jest raczej negatywnie. Automatycznie przywodzi na myśl notowania giełdowe spółki, która nie daje sobie rady na rynku, jednak jej cena windowana jest przez społeczności internetowe, na przekór instytucjom finansowym. Wycena takiej firmy dochodzi do momentu, w którym nie jest w najmniejszym stopniu argumentowana publikowanymi przez nią raportami.

Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli mamy do czynienia z przedsiębiorstwem z szufladki "growth companies",

czyli nienotującym obecnie zysków, ale charakteryzującym się dużym potencjałem do dynamicznego rozwoju, który już wkrótce mogą odbić się na giełdzie. Firma tego typu gromadzi wartościowe aktywa, zdobywa istotne patenty, jednak brak zarobków tu i teraz przyczynia się do powstania wyrwy między jej realną wartością a wyceną na rynku. W takim przypadku stosunkowo łatwo o zepchnięcie przedsiębiorstwa poniżej odpowiednich dla niego poziomów i akumulację sporych ilości zleceń sprzedaży. Kiedy zarząd pochwali się nową technologią, postępem prac nad projektami wcześniej zapowiadanymi lub po prostu — przerośnie oczekiwania w kwartalnym raporcie, tendencja może się odwrócić. Wówczas, zgromadzone na rynku zlecenia sprzedaży, mają szansę stać się jednym z motorów hossy na rynku.

Długa kolejka do Short Squeeze'a. W co inwestować?

Lista spółek z wysokim wskaźnikiem Short Interest jest bardzo długa, składając się z kilkudziesięciu pozycji, na których zgromadzono 17 lub więcej procent pozycji krótkich. Poniższa tabela wyróżnia cztery z najczęściej "shortowanych" spółek na giełdzie.

Spółka Clovis Oncology Inc. Beam Global Heron Therapeutics Altimeter Growth Corp.
Branża Biotechnologia Energetyczna Biotechnologia Spółka podstawiona
Cena akcji $5.15 $29.5 $13 $11
Kapitalizacja rynkowa $539.5 mln $261.91 mln $1.33 mld $687.5 mln
Short interest % 26% 34.5% 23.3% 26.45%

Przy wyborze instrumentów ograniczymy się jednak do segmentów biotechnologii i motoryzacji wykorzystującej napęd elektryczny, jako do branż rozwijających się, a tym samym — zwiększających szanse na przyszłe wzrosty.

Esperion Therapeutics

Symbol NASDAQ: ESPR
Branża Biotechnologia
Cena akcji $24.7
Kapitalizacja rynkowa $516.480 mln
Wzrost/spadek zysków — dystans 5 lat -9.8%
Ilość akcji w obrocie 28.19 mln
Short interest 32.04%
Short float 32.63%

Amerykańska firma farmaceutyczna założona w 2008 roku, zajmująca się wytwarzaniem leków przeznaczonych dla pacjentów z hipercholesterolemią, czyli wysokim stężeniem cholesterolu we krwi. Aktualnie, flagowymi produktami spółki są NEXLETOL oraz NEXLIZET.

Short interest na rynku wynosi obecnie 32%. 

FXMAG akcje notowania giełdowe spółek z szansą na short squeeze. szukamy następcy gamestopu! notowania giełdowe, spółki, akcje, notowania giełdy, giełda, gamestop, amc, spółki giełdowe, hossa, short squeeze, biotechnologia, gra na giełdzie, meme stocks, gme 1

Źródło: Koyfin.com

Portal Seekingalpha, powołując się na opinie analityków, zauważył, że sam NEXLETOL ma mieć potencjał na generowanie 3 miliardów dolarów zysku rocznie, co mogłoby przełożyć się na cenę Esperionu na giełdzie w granicach 300 dolarów za akcję. Przy tym, przeznaczony do obniżania poziomu cholesterolu lek, nie ma wielkiej konkurencji w swojej klasie.

Rynek ESPR wraca na najniższy od 2017 roku poziom notowań giełdowych - 10 dolarów za akcję.

FXMAG akcje notowania giełdowe spółek z szansą na short squeeze. szukamy następcy gamestopu! notowania giełdowe, spółki, akcje, notowania giełdy, giełda, gamestop, amc, spółki giełdowe, hossa, short squeeze, biotechnologia, gra na giełdzie, meme stocks, gme 2

 Źródło: Tradingview.com

Workhorse Group

Symbol NASDAQ: WKHS
Branża Motoryzacja — pojazdy elektryczne
Cena akcji $12.3
Kapitalizacja rynkowa $1.44 mld
Wzrost/spadek zysków — dystans 5 lat -9.8%
Ilość akcji w obrocie 123.26 mln
Short interest 31.98%
Short float 34.82%

Workhorse to amerykańska spółka technologiczna zajmująca się przede wszystkim budową samochodów i statków powietrznych zasilanych energią elektryczną. Do jej najważniejszych produktów należą elektryczne vany i pick-up'y oraz drony HorseFly.

Grafika przedstawia notowania giełdowe i rosnącą od okolic 2019 roku liczbę pozycji krótkich na rynku WKHS.

FXMAG akcje notowania giełdowe spółek z szansą na short squeeze. szukamy następcy gamestopu! notowania giełdowe, spółki, akcje, notowania giełdy, giełda, gamestop, amc, spółki giełdowe, hossa, short squeeze, biotechnologia, gra na giełdzie, meme stocks, gme 3

 Źródło: Koyfin.com

Workhorse należy do spółek, którym chwilowo udało się podłączyć pod popularyzację pojazdów elektrycznych i ogromny sukces Tesli, ukoronowany wejściem do indeksu S&P 500. Na horyzoncie były też potencjalne umowy z amerykańską pocztą na dostarczenie zasilanych prądem półciężarówek, dlatego na wykresie notowań giełdowych zauważymy w roku 2020 spore wzrosty.

Po osiągnięciu szczytu w okolicach 43 $ na początku lutego, akcje WKHS nieustannie spadały, z przerwą na niewielką korektę. Obecnie, rynek zdaje się odrzucać główny zakres cenowy 13.73-31.72 $ i być może spróbuje ponownie przetestować 1.3-5 $, tworzony od 2017 do połowy maja 2020 roku.

FXMAG akcje notowania giełdowe spółek z szansą na short squeeze. szukamy następcy gamestopu! notowania giełdowe, spółki, akcje, notowania giełdy, giełda, gamestop, amc, spółki giełdowe, hossa, short squeeze, biotechnologia, gra na giełdzie, meme stocks, gme 4

 Źródło: Tradingview

Bardzo słabe wyniki sprzedażowe rozczarowały akcjonariuszy i raczej nie uzasadniały notowań giełdowych, a gwoździem do trumny było przegranie wspomnianego przetargu na dostawę pojazdów dla poczty, na rzecz spółki Oshkosh (NYSE: OSK). Dziś, Workhorse czeka na odwrócenie sytuacji w ostatnich sekundach meczu. Choć szanse na to są coraz mniejsze, warto mieć świadomość istnienia tej firmy. Choćby ze względu na bardzo wysoki short interest.

Arcturus Therapeutics Holdings

Symbol NASDAQ: ARCT
Branża Biotechnologia
Cena akcji $28
Kapitalizacja rynkowa $733.8 mln
Wzrost/spadek zysków — dystans 5 lat -56.7%
Ilość akcji w obrocie 26.32 mln
Short interest 15.21%
Short float 18.54%

Założona w 2013 roku firma biotechnologiczna skupiająca się na leczeniu chorób wątroby oraz układu oddechowego, z wykorzystaniem technologii RNA. Arcurtus dotychczas zdołał nawiązać strategiczne relacje, włączając w to partnerstwo z Duke-NUS Medical School, którego efektem ma być powstanie szczepionki na koronawirusa Lunar-CoV19.

Obecnie, współczynnik shortów na rynku spółki ARCT wynosi około 15%.

FXMAG akcje notowania giełdowe spółek z szansą na short squeeze. szukamy następcy gamestopu! notowania giełdowe, spółki, akcje, notowania giełdy, giełda, gamestop, amc, spółki giełdowe, hossa, short squeeze, biotechnologia, gra na giełdzie, meme stocks, gme 5

 Źródło. Koyfin.com

Podczas ewentualnych inwestycji krótkoterminowych na rynku ARCT, należy zachować jednak wyjątkową ostrożność. Akcje spółek giełdowych z tej szufladki są warte uwagi przede wszystkim ze względu wartość potencjalną i wysoki short interest, który, z dzisiejszej perspektywy, bynajmniej nie zaskakuje. Według analityków z prestiżowego serwisu GuruFocus obecna cena może być zbyt wysoka tak względem wyników osiąganych przez firmę, jak i względem przewidywań dotyczących przyszłego przepływu pieniędzy.

Akcje spółki Arcturus od lutego znajdują się w trendzie spadkowym. Obecnie, rynek zbliża się do potencjalnie strategicznego poziomu 9-18 $, gdzie może znaleźć tymczasowe wsparcie. 

FXMAG akcje notowania giełdowe spółek z szansą na short squeeze. szukamy następcy gamestopu! notowania giełdowe, spółki, akcje, notowania giełdy, giełda, gamestop, amc, spółki giełdowe, hossa, short squeeze, biotechnologia, gra na giełdzie, meme stocks, gme 6

Źródło: Tradingview.com

Inwestycje krótkoterminowe w akcje o wysokim short interest to wciąż hazard

Szaleństwo na punkcie Meme Stocks nie jest nowym zjawiskiem. Założenie inwestowania niewielkich kwot z nadzieją na osiągnięcie kilkusetprocentowych (lub większych) zysków, istniało długo przed nim na rynkach akcji groszowych. Chociaż możemy zwiększyć swoje szanse, dobierając spółki z szybko rozwijających się branż i takich, które mogą zacząć zarabiać w najbliższym czasie, handel tego typu obarczony jest ogromnym ryzykiem. Statystycznie, większość notowań giełdowych z wysokimi wskaźnikami short interest i short float okaże się reprezentować firmy, które tak po prostu pójdą na dno — razem z naszymi pieniędzmi. No, chyba że zainteresuje się nimi Reddit.


Maciej Halikowski

Trader detaliczny, który spekulację rozpoczął w 2012 roku na Betfair.W handlu łączy Auction Market Theory, prace Wyckoffa i analizę przepływu zleceń. Zwolennik minimalizacji znaczenia psychologii w tradingu. Prywatnie pasjonat produkcji muzycznej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk