• Odbierz prezent
Notowania giełdowe spółek Apple i Amazon na historycznych maksimach

Kluczowe europejskie giełdy zakończyły sesję na minusach - dla przykładu Dax stracił 1%. Ruch ten był skorelowany ze spadkiem, który miał miejsce w pierwszych godzinach handlu na giełdach amerykańskich.

Jednak w okolicach zamknięcia giełd europejskich, w Stanach nastąpiła zmiana nastrojów i ostatecznie kluczowe tamtejsze giełdy zakończyły dzień na plusie – S&P 500 zwyżkował o 0,8%, a indeks spółek technologicznych Nasdaq kolejną sesję z rzędu był silniejszy, rosnąc o 1,4%. „Obóz byków” wspierało zachowanie technologicznych gigantów z USA, m.in. spółka Apple, rosnąc o 2,3% ustanowiła historyczne maksimum, podobnie jak Amazon – przy wzroście o 2,7%. Warto zauważyć, że również rynki azjatyckie w większości kończą dziś nad ranem sesję na plusach, co łączy się w spójny obraz z zachowaniem amerykańskich inwestorów. Jeżeli warunki pozostaną niezmienne, to europejskie giełdy obudzą się w atmosferze sprzyjającej wzrostom. Oczy inwestorów mogą być również skierowane w stronę notowań złotego kruszcu, który wczoraj ustanowił wieloletnie maksimum, zbliżając się do poziomu 1830 USD.

Na GPW wzajemne zachowanie indeksów na wczorajszej sesji przypominało sesję wtorkową. Kolejny raz małe spółki były silniejsze od średnich i dużych - SWIG80 zyskał 0,2%, wobec 0,2%-owej straty MWIG40 oraz 0,7%-owej straty WIG20. Zwracamy uwagę na spadek obrotu blue -chipów w ostatnich dniach, dla WIG20 spadł on w rejon kilkuset mln zł, przy czym jeszcze przed sezonem wakacyjnym często wynosił ponad miliard zł. Spośród spółek z indeksu WIG20 najmocniej straciły akcje PKN Orlen (-2,5%), który otrzymał rekomendację „sprzedaj” od analityka Goldman Sachs. Z drugiej strony, najlepszym zachowaniem wyróżniła się spółka Tauron, zyskując 2,4% na tle pozytywnych informacji, takich jak otrzymanie rekomendacji „kupuj” od analityka Erste Group, czy informacji o porozumieniu z bankami, które wyłącza z kalkulacji wskaźnik długu netto do EBITDA inwestycje na OZE. Spółka podąża w kierunku zmiany miksu energetycznego (Tauron zapowiedział zwiększenie do 65% udziału źródeł nisko i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym do końca kolejnej dekady) stawiając kolejny krok w kierunku OZE. W temacie odnawialnych źródeł energii komunikat o prowadzeniu badań środowiskowych związanych z budową farmy fotowoltaicznej w gminie Grębów podało również PGE. Dla przypomnienia wyceny spółek energetycznych odbiły od dna wraz z pojawiającym się informacjami na temat stopniowego zwiększania udziału zielonych źródeł energii w swojej działalności. Pojawiły się nawet pomysły wydzielenia części węglowej do innej spółki i skoncentrowania na innych źródłach energii. Każda kolejna informacja o realizacji ambitnych planów może utwierdzać inwestorów w przekonaniu, że te zmiany w polskiej energetyce nareszcie wchodzą w życie, a negatywny trend i niechęć inwestorów kierujących się również kryteriami ESG mają szansę na zmianę kierunku. Jeżeli pozytywne nastroje z ostatnich godzin handlu na rynkach globalnych pozostaną niezmienne, będzie to sprzyjało wzrostom na krajowym rynku.

WIG w układzie dziennym

Notowania giełdowe spółek Apple i Amazon na historycznych maksimach - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk