• Odbierz prezent
Notowania giełdowe. Słaby początek miesiąca

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od zwyżek na większości europejskich giełd. Niezłe odczyty PMI ze strefy euro wspierały dobre nastroje inwestorów. Im bliżej jednak otwarcia giełd w USA tym gorzej dla byków.

A wszystko po raz kolejny za sprawą Donalda Trumpa,

który zapowiedział wprowadzenie ceł na import stali i aluminium z Brazylii i Argentyny. Prezydent USA zarzucił obu krajom dewaluację swoich walut, a co za tym idzie, pogorszenie sytuacji amerykańskich farmerów. Nie widać przełomu w kwestii zawarcia wstępnego porozumienia w wojnie handlowej pomiędzy USA. Priorytetem Pekinu w sprawie zawarcia porozumienia z USA jest cofnięcie ceł na chiński import, a nie jedynie wycofanie planowanych ceł. Na to nie chcą się zgodzić Amerykanie. Mamy więc kontynuację klinczu.

Na otwarciu sesji indeks DJI rósł o 0,11%, a S&P 500 pozostawał bez zmian.

Po publikacji wskaźnika PMI dla przemysłu (52,6 vs oczekiwane 52,2) oraz ISM (48,1 vs oczekiwane 49,2) rynki osunęły się i przed godziną 17 amerykańskie indeksy traciły ponad 0,5%.

Poniedziałkowa sesja na GPW wyglądała równie mało optymistycznie jak na zachodnich parkietach. Na zamknięciu WIG spadł o 1,1% , a WIG20 o 1,7%. Najmocniej spadały akcje Pekao o 4,77% , PZU o 4,39% oraz CCC o 5,77%. Rezygnacja kierownictwa w Pekao oraz spekulacje dotyczące zmian w Zarządzie PZU były głównymi czynnikami ciągnącymi kursy akcji w dół.

Bieżący tydzień zapowiada się ciekawie jeśli chodzi o publikacje danych.

W środę poznamy PMI dla usług oraz decyzję Rady Polityki Pieniężnej co do wysokości stóp procentowych (która prawie na pewno nie zmieni się). W czwartek opublikowane zostaną październikowe zmiana zamówień w przemyśle niemieckim i amerykańskim oraz dynamika sprzedaży detalicznej w strefie euro. W piątek zaś podany będzie ważny raport o rynku pracy w USA w listopadzie.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk