• Odbierz prezent
Notowania giełdowe. Rajd cen złota. WIG20 w górę. Wzrosty na Wall Street. Pozytywny początek tygodnia

Początek ostatniego tygodnia lipca zaczyna się naprawdę pozytywnie na rynkach finansowych. Na giełdach widać próbę odrobienia strat z zeszłego tygodnia, metale szlachetne kontynuują swój rajd z wyznaczeniem nowego historycznego szczytu na rynku złota. Ten tydzień będzie szczególnie ważny dla całego rynku giełdowego, gdyż około 170 spółek z S&P 500 będzie publikowało wyniki w tym tygodniu. Co ciekawe, wyniki poznamy nie tylko z amerykańskich spółek, ale również z polskich, choć obecnie uwaga na GPW skupiona jest przede wszystkich na sektorach, które zaliczyły spektakularny wzrost w ostatnich miesiącach.

Ten tydzień będzie kluczowy dla Wall Street pod względem oceny tego jak poradziły sobie spółki w II kwartale tego roku w dobie szalejącego koronawirusa. W zeszłym tygodniu zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na Teslę oraz Microsoft. Obie spółki pochwaliły się dobrymi wynikami, choć w przypadku Tesli było to utwierdzenie, że spółka faktycznie generuje wzrost wyników, nawet w tak trudnym środowisku. W tym tygodniu wyniki będą publikowane przez masę spółek. Będą to przede wszystkim niemal wszystkie spółki z grupy FAANG. Wcześniej swoje wyniki opublikował Netflix, a teraz czas na Facebook’a, Apple’a, Amazona oraz Google’a (a w zasadzie Alphabet). Oczywiście to nie koniec, gdyż wśród gigantów publikujących wyniki będą również takie podmioty jak McDonald’s, Starbucks, AMD, 3M, Chevron czy Exxon. Jak widać będziemy mieli do czynienia z publikacjami niemal z każdej branży działającej w USA. Nastroje w stosunku do publikacji są całkiem pozytywne. Oprócz tego wiele mówi się o kolejnych pakietach stymulacyjnych oraz środkach wsparcia bezpośrednio dla społeczeństwa. Obecnie kończy się program wsparcia dla bezrobotnych, ale oczekuje się, że w celu podtrzymania konsumpcji oraz braku załamania rynku pracy, amerykański rząd zdecyduje się na kolejne wsparcie. To wszystko powoduje, że przynajmniej na razie obawy związane z napiętymi stosunkami między USA oraz Chinami odeszły na dalszy plan.

To jednak nie koniec. W tym tygodniu mamy również decyzję Fed. Oczywiście ciężko oczekiwać, żeby Rezerwa Federalna zmieniła coś w swojej polityce, ale kolejny raz możemy mieć deklarację pełnego zaangażowania polityki monetarnej w celu wsparcia gospodarki. Takie zdanie utwierdzi inwestorów w dalsze wzrosty na rynku akcji, rynku metali szlachetnych oraz doprowadzi do dalszej wyprzedaży dolara. Oczywiście koronawirus wciąż pozostaje problemem, choć po zachowaniu inwestorów widać, że jest przynajmniej zapomniany na ten moment.

Co ciekawe, nastroje w Europie nie były dzisiaj jakieś bardzo dobre. Większość indeksów zakończyła dzień bardzo płasko. Wzrosty na Wall Street są umiarkowane, choć Nasdaq rośnie prawie o 1%. Na GPW było zdecydowanie lepiej. Indeks małych spółek znalazł się najwyżej od 2018 roku, indeks WIG20 zyskał 1,13%. W tym tygodniu swoje wyniki zaprezentują takie spółki jak Orange, Santander Bank, mBank czy Orlen.

 

Niniejszy materiał stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MIFID II). Publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów lub jakiejkolwiek innej porady, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2019, poz. 875 z póź. zm.). Publikacja handlowa sporządzona jest z zachowaniem najwyższej staranności, obiektywizmu, przedstawia stan faktyczny znany autorowi na datę sporządzenia i pozbawiona jest wszelkich elementów ocennych. Publikacja handlowa sporządzana jest bez uwzględnienia potrzeb klienta, jego indywidualnej sytuacji finansowej oraz nie prezentuje w żaden sposób jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Publikacja handlowa nie stanowi oferty sprzedaży, oferowania, subskrypcji, zaproszenia do nabycia, reklamy, promocji jakichkolwiek instrumentów finansowych. X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w tym w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji handlowej. W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk