• Odbierz prezent
Notowania giełdowe (Polska i świat): widmo recesji i szczegóły rozwiązań dla ochrony odbiorców energii
fot. Materiał własny

Widmo recesji w Niemczech na horyzoncie Opublikowane wczoraj wyniki indeksu Instytutu Ifo w Niemczech potwierdziły coraz gorsze nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Indeks spadł do 84,3 pkt wobec 88,6 pkt poprzednio. Jest to wynik najgorszy od maja 2020 r. sugerujący jednocześnie coraz większe prawdopodobieństwo recesji u naszego największego partnera handlowego.

Notowania giełdowe (Polska i świat): widmo recesji i szczegóły rozwiązań dla ochrony odbiorców energii - 1

 

Coraz więcej szczegółów rozwiązań dla ochrony odbiorców energii

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Projekt zakłada stałe ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do określonej ilości kilowatogodzin. W 2023 r. GD nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh), przy czym osoby z niepełnosprawnościami obejmie wyższy limit – do 2,6 tys. kWh, a rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników limit do 3 tys. kWh. Koszt propozycji oszacowano na ok. 23 mld zł. Środki na sfinansowanie kosztów związanych z zamrożeniem cen energii mają pochodzić m.in. z wpływów z 50% podatku od nadzwyczajnych zysków przedsiębiorstw (nie tylko z sektora energetycznego. Rzecznik rządu poinformował, że w tym tygodniu projekt ustawy o podatku od zysków nadmiarowych będzie dalej dyskutowany, choć jak zaznaczył podatek powinien przynajmniej w dużej części pokryć koszty, które będą wynikały z zamrożenia cen. Choć sam projekt przyniesie ulgę dla GD i przełoży się na ograniczenie wzrostu cen regulowanych w przyszłym roku, to na razie bez szczegółów trudno całościowo ocenić jaki wpływ będzie miał na kondycję firm objętych nowym podatkiem, obrazem tej niepewności były wczorajsze minorowe nastroje na GPW.

Notowania giełdowe (Polska i świat): widmo recesji i szczegóły rozwiązań dla ochrony odbiorców energii - 2

 

Dziś kluczowe dane z USA

Po południu pojawią się publikacje indeksu Conference Board oraz dane o zamówieniach na dobra trwałe, czy dane z rynku nieruchomości.

Notowania giełdowe (Polska i świat): widmo recesji i szczegóły rozwiązań dla ochrony odbiorców energii - 3


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk