• Odbierz prezent
Notowania giełdowe - początek krachu? DAX, S&P, IBEX mocno w dół

Środowa sesja rozpoczęła się od mocnych spadków najważniejszych indeksów. Wśród najbardziej przecenianych giełd aktualnie znajduje się giełda w Hiszpanii (-1,89%) oraz w Wielkiej Brytanii (-1,50%). W ślad za tymi parkietami tanieją akcje w Niemczech oraz Francji.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Mniejsze spadki dotknęły Stany Zjednoczone. S&P traci aktualnie nieznacznie poniżej 1%, natomiast DAX spada o 1,33%. Czy taka silne spadki w zasadzie na wszystkich najważniejszych giełdach oznaczają początek giełdowego krachu czy spadki notowań giełdowych wyhamują?

 

Co może wywołać krach giełdowy - notowania giełdowe w dół

Z jednej strony mówienie o krachu może być zbyt wczesne z drugiej nie sposób nie pamiętać styczniowej gwałtownej przeceny na indeksach. Pierwsza sesja spadkowa nie zapowiadał rynkowego dramatu. 29 stycznia spadki na indeksie giełdowym S&P500 nie przekroczyły 1%, po to by w kolejnych 4 sesjach zanotować ponad 12% spadki.

 

Notowania giełdowe - wyniki spółek głównym katalizatorem spadków

Jeżeli zerkniemy na ostatnie publikacje wyników finansowych, które w większości spółek były pozytywne to pewnie laik uznałby, że nie ma powodów do zmartwień. Na czele listy spółek giełdowych publikujących wyniki jest oczywiście Facebook (sprawdź wyniki Facebooka). Co ciekawe Facebook nie rozczarował swoich akcjonariuszy, a mimo to nastąpiła jego przecena. Inwestorzy w dużej mierze dyskontują przyszłość, a ta już tak kolorowo nie wygląda. To właśnie poszczególne prognozy wyników stanowiły punkt zapalny do mocniejszej przeceny.

 

 

Indeksy na razie są przeceniane zgodnie z planem

Jak informowaliśmy we wczorajszej analizie indeksu DAX, najbardziej prawdopodobne było kontynuowanie fali spadkowej. Wszystko w związku z kolejnymi rozczarowującymi prognozami i problemami farmaceutycznego giganta Bayer, którego spółka zależna przegrała proces w Stanach Zjednoczonych, na podstawie którego ma wypłacić prawie 300 mln dolarów odszkodowania. Dla inwestorów, którzy posługują się analizą techniczną cały czas w grze na indeksie giełdowym DAX jest popularna formacja RGR (Głowy z ramionami). Docelowy poziom spadków na indeksie DAX może osiągnąć pułap 12050 punktów.

Sprawdź aktualne notowania indeksów giełdowych oraz notowania dolara do złotego

 

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk