• Odbierz prezent
Notowania giełdowe PGE i TAURON. Jak sobie radzi energetyka w czasach kryzysu?

Patrząc na wykres obu przedstawicieli sektora energetycznego z WIG20, dołki na spółkach zbiegły się z końcem wyprzedaży po wybuchu epidemii. Od minimów z marca 2020 WIG-ENERGETYKA zyskał ponad 90%. W lipcu wzrosty napędzały pogłoski p połączeniu spółek energetycznych z wydzieleniem aktywów węglowych do nowo powstałego podmiotu. Powodowało to dwucyfrowe wzrosty na spółkach. Ostatnich kilka tygodni to wyhamowanie dynamicznych wzrostów. Sprawdźmy na wykresach, jakie są możliwe scenariusze odnośnie obu spółek.

TAURON ze stratą za drugi kwartał

Jak podała spółka kilka dni temu, Tauron Polska Energia wypracował 479 mln zł skonsolidowanej straty netto i 1 450 mln zł zysku EBITDA w II kw. 2020 r. Spowodowało to nieduże 2-procentowe spadki. W średnim terminie kurs akcji przebywa ponad poziomem wsparcia na 2.40. Jak widać historycznie jest to ważny poziom. W 2016 działał kilkukrotnie jako wsparcie dla ceny, natomiast w 2018-2019 już jako opór nie dopuścił do wzrostów kursu. Z tych poziomów rozwinęła się dalsza przecena na Tauronie aż do marcowego minimum przy poziomie 0.80 PLN za akcję. Dlatego po sygnale w postaci świecy lub formacji świecowej prowzrostowej można rozważyć kupno akcji. W przypadku scenariusza spadkowego lepsza cena do kupna znajduje się na wsparciu w okolicach okrągłego poziomu 2 PLN.

 Wykres 1. Kurs akcji TAURON, interwał dzienny

Wykres 1. Kurs akcji TAURON, interwał dzienny

 

PGE pod ważnym oporem

Kurs PGE utknął pod ważnym poziomem oporu przy 8.50, który kilkukrotnie bronił dalszych wzrostów. Dodatkowo, na drodze dalszym wzrostom stoi linia trendu łącząca ostatnie szczyty. Dlatego rynek musi najpierw pokazać siłę i wybić linię trendu ora opór. Wtedy po przetestowaniu okolic 8.50 już jako wsparcia można rozważać kupno akcji. W przypadku rozwinięcia się dalszego ruchu spadkowego istotne wsparcie znajduje się na poziomie 5 PLN. W tym miejscu istnieje zwiększone prawdopodobieństwo zatrzymania ewentualnych spadków.

 Wykres 2. Kurs akcji PGE, interwał dzienny

Wykres 2. Kurs akcji PGE, interwał dzienny

Notowania: Tauron Polska Energia SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:TPE/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk