• Odbierz prezent
Notowania giełdowe. Odreagowanie na GPW. Akcje CCC oraz banki mocno w górę!

W obecnym środowisku risk on inwestorzy wykorzystali poniedziałkową, największą sesyjną przecenę od końca października do ponownej akumulacji akcji. W rezultacie, we wtorek, mieliśmy do czynienia z szybkim wzrostem na początku sesji, który utrzymany był do końca, a notowania blue chipów zamknęły się ze zwyżką powyżej 2,0%. Silnie odbijały akcje spółek dotkniętych wpływem kolejnych restrykcji pandemicznych, czyli m.in. CCC, banków oraz sektora paliwowego. Z odreagowaniem mieliśmy do czynienia również w przypadku CD Projekt, gdzie ponownie spadek kursu poniżej 260 zł był wykorzystany przez stronę popytową. Wśród spółek cyklicznych gorzej radziła sobie branża górnicza. Wśród WIG20 relatywnie słabsze były także akcje spółek defensywnych czyli m.in. Dino, Cyfrowy Polsat, Orange, Asseco Poland albo PZU. Mniejszą skalę odbicia, ale przy równocześnie mniejszym spadku w poniedziałek, odnotowały indeksy średnich i mniejszych spółek. Wymowa techniczna wykresów mWIG40 oraz sWIG80 jest jednak analogiczna, jak w przypadku WIG20, czyli poniedziałkowe spadki zostały zatrzymane na pierwszym poziomie wsparcia.

Odreagowanie na GPW miało swoje źródło w analogicznym odbiciu indeksów w Europie i poprawie nastrojów na tamtejszych rynkach. Inwestorzy mogą najprawdopodobniej oceniać, iż pomimo rozwoju drugiej fali pandemii COVID-19 i jego nowych mutacji, sytuacja jest bliska poprawie z uwagi na początek dystrybucji szczepionki Pfizera na terenie UE po Świętach Bożego Narodzenia. W rezultacie większość indeksów na Starym Kontynencie zyskiwała wczoraj w granicach 1-2%. Z drugiej strony nieco inny przebieg miała sesja za oceanem, gdzie główne parkiety odnotowały lekką przecenę. Mogło to być spowodowane tzw. „sprzedażą faktów” po przegłosowaniu w poniedziałek wieczorem nowego pakietu fiskalnego dla tamtejszej gospodarki o wartości 900 mld USD. Ponadto nieco gorszy od oczekiwań okazał się grudniowy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board (88,6 pkt vs 97,5 pkt. konsensus). Wyjątkiem był indeks technologicznych spółek NASDAQ, dla którego wsparciem były doniesienia, że Apple pracuje nad elektrycznym autonomicznym samochodem – wg agencji Reuters realizacja projektu będzie możliwa w ciągu 5 lat.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Oczekujemy, iż po poniedziałkowej wyprzedaży i wtorkowym odbiciu, zmienność na globalnych rynkach będzie już mniejsza na ostatniej sesji przed Świętami. W przypadku indeksu WIG20 w krótkim terminie wzrosty może ograniczać luka spadkowa z poniedziałkowej sesji, znajdująca się na 1 950 pkt. Zwracamy jednak uwagę na możliwą dużą aktywność walorów CD Projekt po podaniu pierwszych danych sprzedażowych Cyberpunk 2077.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk