• Odbierz prezent
Notowania giełdowe niemieckiego DAXa na 3,5 procentowym minusie


Na amerykańskich giełdach pomimo najgorszego odczytu PKB w historii, oraz pomimo mocnych spadków podczas pierwszych godzin handlu główne indeksy kończą dzień w pobliżu zamknięcia z poprzedniego dnia. S&P 500 stracił jedynie 0,4%, a indeks Nasdaq zakończył dzień z 0,4 %-owym wzrostem. „Aby było lepiej musi być najpierw gorzej” – tymi słowami prezydent D. Trump starał się już od zeszłego tygodnia przygotować inwestorów na dane makro, w szczególności dynamiki PKB, której dynamika w II kwartale była na historycznie niskich poziomach.

Pesymizmu wśród inwestorów nie osłabiły nawet lepsze od oczekiwań wyniki spółek o największej kapitalizacji takich, jak Apple, Amazon, Facebook. Niepokój może budzić spadek przychodów Alphabetu, które mimo wszystko zaskoczyły analityków pozytywnie poziomem zysku na akcję (10,13 USD wobec oczekiwanych 8,21 USD). Zdecydowanie gorzej zakończyła się sesja dla europejskich parkietów, w szczególności niemieckiego DAXa, który po publikacji najgorszej od 50 lat dynamiki PKB (-10,1% k/k) zakończył notowania na 3,5%-owym minusie. Dzisiaj uwaga inwestorów będzie skupiona wokół odczytu dynamiki PKB za II kwartał dla strefy euro.

Wzrost awersji do ryzyka w większym stopniu dotknął polskie indeksy, wśród których lider ostatnich wzrostów - sWIG80 zakończył dzień z największa stratą. Warto również zwrócić uwagę, że pesymizm udzielił się również indeksowi NewConnect, który zanotował rekordowy dzienny spadek. Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniej traciły akcje CCC (-12,4%), które są narażone na ryzyko ponownego wprowadzenia obostrzeń w wyniku wzrostowej tendencji nowych przypadków zachorowań na koronawirusa. W przypadku rynku szerokiego uwagę zwraca przeszło 15%-owy wzrost DataWalk, który po podaniu informacji o otrzymaniu przez spółkę zależną zamówienia ze strony sił zbrojnych w Stanach Zjednoczonych, zakończył notowania na historycznym maksimum. Natomiast prawie 16%-ową stratą zakończyły się notowania XTB, którego kurs osiągną poziomy z pierwszej dekady lipca, oddając ostatnie wzrosty. Dodatkowo realizacji zysków doświadczyły akcje spółek m.in. Biomed-Lublin, Cormay, Mercator, PCC Exol, które od zeszłego tygodnia poruszały się w trendzie wzrostowym, po publikacji informacji w sprawie postępów w pracy nad szczepionką na koronawirusa. Dzisiaj poznamy lipcowy odczyt dynamiki inflacji konsumenckiej, która w ujęciu rocznym spodziewana jest na poziomie 3,1%.

WIG w układzie dziennym

Notowania giełdowe niemieckiego DAXa na 3,5 procentowym minusie  - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk