• Odbierz prezent
Notowania giełdowe Microsoftu zyskują 2,5%. Ustanawiają nowy historyczny szczyt

Wczorajszy dzień nie przyniósł większych zmian wśród kluczowych amerykańskich indeksów – S&P 500 poprawił delikatnie rekord notowań z dnia poprzedniego, ale za to Nasdaq uległ niewielkiej korekcie, głównie za sprawą korekty spółek z akronimu FAAMNG (za wyjątkiem Microsoftu, który zyskał 2,5% i ustanowił nowy historyczny szczyt kursu akcji). W czwartek inwestorzy oczekiwali na wystąpienie prezesa Fed, który rzeczywiście zapowiedział zmiany dotyczące celu inflacyjnego – od teraz stosowany będzie uśredniony cel inflacyjny wynoszący 2%, oznacza to, że jeśli pojawią się przejściowe wybicia powyżej tej wartości, to Fed niekoniecznie będzie reagować, jeśli ma być to wyrównane niższymi wartościami we wcześniejszym lub przyszłym okresie.

Konsekwencją zmiany może być powstrzymanie się z podwyżką stóp procentowych w przypadku rosnącej inflacji powyżej 2%, o ile będzie to umiarkowany wzrost wpływający pozytywnie na rynek pracy. Kolejną zmianą jest polityka dotycząca zatrudnienia, do tej pory Fed skupiał się na odchyleniach bieżącego zatrudnienia od jego maksymalnego poziomu, a teraz ma dokonywać oceny niedoboru. Prezes Fed podkreśla, iż silny rynek pracy nie musi wywoływać inflacji. Zapowiedzi płynące z czwartkowego wystąpienia ukierunkowane są na wsparcie amerykańskiego rynku pracy, na którym do tej pory nie pojawiło się ani połowę etatów, które zniknęły w szczycie covidowego lockdownu amerykańskiej gospodarki.

WIG20 obronił wczoraj swój poziom głównie dzięki drugiej sesji z rzędu wzmożonego popytu na akcjach CD Projektu (+5,5%), a ze względu na kapitalizację spółki jego udział w indeksie jest kluczowy. Producent gier kontynuuje rajd zapoczątkowany zapowiedzią o nowopowstającej grze w uniwersum Wiedźmina. W drugiej linii (mWIG40), ze wzrostem o około 12%, dominowali producenci leków (Biomed-Lublin i Mabion). W przypadku Mabionu ruch ma miejsce przy zwiększonym wolumenie, ale podobna sytuacja miała już miejsce w czerwcu, gdy finalnie ruch wzrostowy został zatrzymany w okolicach 40 zł, po czym ponownie wrócił w okolice 25 zł, wokół których oscyluje od marca. Po wczorajszej sesji wyniki opublikował m.in. Asseco Poland, które były jednak zgodnie z wcześniejszymi szacunkami (zysk netto w II kw. wzrósł o 18,7% rdr). Wyniki znacząco odbiegające od konsensusu podał Kruk (42,8 mln zł zysku netto wobec szacowanych 4,2 mln zł), jednak należy podkreślić że w ujęciu rdr zysk netto spadł o 38%. Danymi za II kw. podzielił się z inwestorami również 11 bit studios – który nie dość, że zwiększył zysk netto rdr o 323% to przebił szacunki o 18%. Dziś ponownie wysyp publikacji wyników sporej grupy spółek. /Adam Dudoń/

WIG w układzie dziennym

Notowania giełdowe Microsoftu zyskują 2,5%. Ustanawiają nowy historyczny szczyt  - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk