• Odbierz prezent
Notowania giełdowe Lotosu i Orlenu na dwóch przeciwnych biegunach. Jakie wnioski po neutralnej sesji?

WIG-paliwa, sub-indeks skupiający spółki paliwowe zyskał dziś +0.39%. To nieco gorszy wynik od szerokiego indeksu WIG, który zakończył dzień +0.49%. Od kilku miesięcy kurs WIG-paliwa niewiele się zmienił. Poziomy, na których obecnie znajduje się sub-indeks były obserwowane w kwietniu i maju 2020.

Notowania Orlenu biją indeks

Dzisiejsza sesja była zdecydowanie udana dla posiadaczy akcji paliwowego giganta. Orlen zamknął się z ceną 56.58 PLN co oznacza wzrost o +1.80% w stosunku do wczorajszej sesji. Również ostatni tydzień był udany dla spółki. Wartość akcji zwiększyła się o 8,06 proc. Obroty wyniosły 50,8 mln zł., co oznacza, że kształtowały się na średnim miesięcznym poziomie generowanym dla spółki.

Dzisiejsza sesja a zwłaszcza biały korpus świecy i jej dolny cień świadczy o chęci kontynuacji wzrostów. Na przeszkodzie stoi lokalny opór na 59 PLN i linia trendu spadkowego. Po ich pokonaniu można pomyśleć o kupnie akcji z targetem na ok. 70 PLN, czyli najbliższym poziomie oporu.

  Wykres 1. Notowania akcji PKN Orlen, interwał dzienny

Wykres 1. Notowania akcji PKN Orlen, interwał dzienny

Lotos głęboko pod kreską

Inne zgoła nastroje mieli dziś posiadacze akcji Lotosu. Na zakończeniu sesji papiery wyceniano na 46.68 PLN, co stanowi spadek o 3.31 proc. w stosunku do wczorajszej sesji. Kurs spółki wybił się dołem z ponadtygodniowej konsolidacji. To może nie być koniec przeceny. Spółka jest w trendzie spadkowym od końca 2019 roku. Odbicie po pandemicznej wyprzedaży zdołało odrobić tylko ok. 50% całego ruchu spadkowego. Kurs zatrzymał się na oporze w okolicach 68 PLN i po dwukrotnym ataku na ten poziom w kwietniu i czerwcu kontynuował marsz na południe. O kupnie akcji Lotos można myśleć dopiero po powrocie ceny ponad linię trendu spadkowego i pokonaniu najbliższego oporu na 56 PLN. Wtedy ten poziom przetestowany już jako wsparcie może być dobrym miejscem kupna.

Z większym ryzykiem można kupić akcji po przetestowaniu lokalnego dołka w okolicach 40 PLN ze stop lossem poniżej świecy z 12.03.2020. Byłoby to zagranie na formację podwójnego dna.

 notowania lotos cena lotos

Wykres 2. Notowania akcji Lotos, interwał dzienny

Notowania: Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKN/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk