• Odbierz prezent
Notowania giełdowe indeksu S&P 500 coraz bliżej rekordowego szczytu!

Rynkowe byki od końca grudnia ubiegłego roku dominują na parkietach po obydwu stronach Atlantyku. Rynek akcji został wsparty w pierwszej kolejności przez zaprzestanie dalszych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych oraz zapowiedź zakończenia redukcji sumy bilansowej FEDu, a następnie przez rosnący optymizm odnośnie zakończenia wojny handlowej na linii USA - Chiny.

Pierwszy z czynników, czyli neutralny lub nawet gołębi FED, mógł zostać w dużej mierze zdyskontowany przez rynek, podobnie jak i drugi z nich, czyli postępy w rozmowach handlowych. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że umowa jest już prawie gotowa, a więc teraz pozostaje kwestia jej ostatecznego kształtu. Niemniej jednak obydwa czynniki już od dłuższego czasu mogą być w cenach akcji z Wall Street.

1

Wykres S&P 500. Źródło: platforma Conotoxia.

Niemniej jednak notowania popularnego indeksu S&P 500 zniosły już 90 proc. całej poprzedniej korekty, zbliżając się do historycznego szczytu, który może być aktualnie najbliższym miejscem oporu dla tego rynku.

Wydaje się, że o ile temat FED czy umowy handlowej powoli jest zgrany przez rynek, o tyle najważniejszym obecnie zagadnieniem będzie zbliżający się sezon wyników za I kwartał. To on wraz z zapowiedziami spółek odnośnie przyszłych wyników wydaje się być najistotniejszy w otoczeniu spowalniającej gospodarki, czy wypłaszczającej się krzywej rentowności.

Nota prawna

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk