• Odbierz prezent
Notowania giełdowe indeksu nasdaq wciąż wykazują spadki

W trakcie piątkowej sesji za Oceanem technologiczni giganci z Nasdaq100 tracili już ponad 10% od szczytów sprzed zaledwie dwu dni, ale w końcowej fazie sesji uaktywnił się popyt, który zredukował rozmiar strat. Wśród czynników zapalnych korekty analitycy rynku amerykańskiego wskazują rozgrzany rynek opcji na akcje spółek z Nasdaq, w szczególności opcji typu call (kupna), które wystawiali i nabywali inwestorzy indywidualni, co mogło prowadzić do przyspieszenia tempa poprzedzających wzrostów, a przypomnijmy, że mimo całej gwałtowności korekty, przy poziomach piątkowego zamknięcia można mówić o skorygowaniu raptem niecałych 2 poprzedzających tygodni wzrostu.

Dziś nad ranem przed otwarciem sesji na GPW kontrakty terminowe na Nasdaq100 odnotowywały dalszy ok. 1%-owy spadek i jeśli powyższa hipoteza okaże się słuszna należy się liczyć z wydłużeniem korekty w USA, zwłaszcza, że większość rynkowych wycen spółek technologicznych osadzana była na optymistycznych scenariuszach wzrostu przychodów, przy jednocześnie najwyższych od 20-lecia wskaźnikach P/E (w kontrapunkcie do bieżących i oczekiwanych danych gospodarczych).

Krajowe spółki, z których większość nie zalicza się do segmentu growth a value, w dużo wolniejszym tempie odrabiają straty z marcowej zawieruchy niż Nasdaq, dzięki czemu zapewne, podobnie jak większość innych rynków europejskich czy azjatyckich, w mniejszym stopniu były podatne na negatywny impuls korekty z USA. Koniec wakacji nie sprzyja notowaniom szeregu spółek cieszących się w lipcu dużym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych. Na średnioterminowych minimach piątkową sesję zakończyły m.in. Biomed Lublin, ML System, czy PCC Exol. Już po zamknięciu piątkowych notowań wyniki za I półrocze opublikował DataWalk. Informacją dnia jest z pewnością wezwanie na ponad 1/3 akcji spółki Forte, choć po cenie kilka procent niżej piątkowej zamknięcia. /Zbigniew Obara/

WIG w układzie dziennym

Notowania giełdowe indeksu nasdaq wciąż wykazują spadki  - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk