• Odbierz prezent
Notowania giełdowe indeksów Nasdaq i S&P poprawiają swoje historyczne szczyty

Od początku tygodnia główne indeksy w Stanach Zjednoczonych systematycznie zyskują – Nasdaq kolejny już raz poprawił swój historyczny szczyt, a S&P 500 znalazł się bardzo blisko aby dokonać tego po raz pierwszy od lutego br. Giełdy za Oceanem zyskują w oczekiwaniu na porozumienie w sprawie kolejnego pakietu stymulującego gospodarkę. Różnice zdań pomiędzy Republikanami a Demokratami ciągle wstrzymują finalną decyzję, ale przedstawiciele jednej i drugiej strony oczekują na konsensus do końca bieżącego tygodnia.

Wczoraj na rynek napłynęły dane z amerykańskiego rynku pracy, zatrudnienie w sektorze prywatnym w lipcu wzrosło o zaskakujące jedynie 167 tys. wobec szacowanych 1,5 mln osób. Z drugiej strony rewizja danych za czerwiec wskazuje na prawie dwukrotnie większy odczyt niż pierwotnie raportowano (w przybliżeniu więcej o 2 miliony osób). Oznaki ożywienia widoczne są również na notowaniach ropy, która domknęła lukę z początku marca. Kolejny dzień z rzędu istotnie zyskują kruszce: złoto i srebro.

Główne warszawskie indeksy podążają za kierunkiem wyznaczonym przez Wall Street i rosną nieprzerwanie od czwartkowej korekty, jednak z głównych indeksów GPW jedynie sWIG80 po wczorajszej sesji przebił szczyty z 28 lipca i zamknął notowania na poziomie najwyższym od listopada 2017 roku. Kolejne kluczowe poziomy na ścieżce hossy to te z kwietnia 2017 roku – co prawda odległość do pokonania to ponad 1000 punktów, ale warto zwrócić uwagę, że od dołka z marca indeks zyskał już prawie 6000 punktów. Wśród blue chipów obiecująco zapowiadała się sesja dla dwóch największych banków: PKO BP i PEKAO SA po publikacji lepszych od oczekiwań wyników za II kw., lecz ten pierwszy oddał cały zysk wypracowany na otwarciu sesji, a ten drugi z ponad 7%-owego wzrostu kursu na otwarciu zdołał dowieźć do końca sesji jedynie 2,2%-owy wzrost. Najlepszą z kolei sesję odnotował KGHM, ustanawiając nowe wieloletnie maksimum notowań. Wzrostom kursu akcji spółki służą m.in. dynamiczne zwyżki cen srebra, które stanowi koprodukt produkcji miedzi. Spośród średnich spółek uwagę przyciąga ponad 9%-owy wzrost notowań Dom Development; inwestorzy pozytywnie odebrali projekt uchwały na Walne (31 sierpnia) o zamiarze wypłaty hojnej dywidendy (9,5 zł na akcję). Drugą najmocniej zyskującą spółką z indeksu mWIG 40 jest LiveChat, który po wzroście o ponad 5% ustanowił nowe historyczne maksimum i zbliża się okrągłego 3-cyfrowego kursu.

WIG w układzie dziennym

Notowania giełdowe indeksów Nasdaq i S&P poprawiają swoje historyczne szczyty - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk