• Odbierz prezent
Notowania giełdowe. Indeks S&P500 4% w górę. Podsumowanie tygodnia

Pomimo krótszego tygodnia indeksy w USA zakończyły tydzień pokaźnymi wzrostami. Główny indeks S&P500 wzrósł o 4,02%, a technologiczny NASDAQ o 4,62%. Dow Jones wzrósł w zeszłym tygodniu o 4,5%, a w całym drugim kwartale odnotował najlepszy wynik w historii od 1987 roku, zyskując ponad 17,8%. Głównym katalizatorem wzrostów były dane z rynku pracy, które po raz kolejny zaskoczyły inwestorów. Liczba nowych miejsc pracy (poza rolnictwem) wzrosła do 4,8 mln, kiedy to analitycy prognozowali 3 mln. Łyżką dziegciu okazała się natomiast liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa, która osiągnęła rekordowe maksima. Niektóre stany zaczynają zawieszać lub cofać plany ponownego otwarcia, co jest martwiące dla perspektyw gospodarczych USA. Lepsze niż oczekiwano dane gospodarcze, w połączeniu z pogarszającą się pandemią, pokazują, że ożywienie gospodarcze nabiera kształtu, ale jest jeszcze trochę do zrobienia, zanim gospodarka będzie w stanie w pełni się rozwinąć.

Akcje w Europie również zakończyły tydzień wyżej, wspierane zachęcającymi wiadomościami dotyczących postępu w pracach nad opracowaniem potencjalnej szczepionki oraz poprawą danych ekonomicznych. Niemiecki indeks Xetra DAX zakończył tydzień o 3,69% wyżej, francuski indeks CAC 40 o 1,99%, a włoski indeks FTSE MIB wzrósł o 3,15%.

Na polskiej giełdzie mocny tydzień zanotował indeks średnich spółek mWIG400, który wzrósł o 3,06%. Tym razem gwiazdami indeksu były akcje Livechata (14,56% po mocnych wynikach kwartalnych) oraz Getin Holding (+22,77% po informacji o sprzedaży akcji Idea Money przez Idea Bank). Niezłe wzrosty zanotowały główne indeksy: WIG wzrósł o 2,48%, a WIG20 o 2,36%. Z grona największych polskich spółek najlepiej spisały się w ostatnim tygodniu PGNiG (+7,49% po informacji o otrzymaniu 1,6 mld USD od Gazpromu) oraz KGHM (+6,29%), Lotos (+5,51%, po zgodzie KE na przejęcie spółki przez PKN Orlen).

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk