• Odbierz prezent
Notowania giełdowe. Czym spowodowany był prawdziwy wystrzał kursu JSW? Akcje JSW w górę o prawie 20 proc.!

Początek nowego tygodnia przyniósł wyraźne wzrosty na warszawskim parkiecie, pomimo mieszanych nastrojów, które panowały jeszcze o poranku. Ostatecznie inwestorzy na poziomie makro skupili się na pozytywnym odczycie dynamiki wzrostu PKB w Chinach o 2,6% kw/kw w IV kw. ubiegłego roku, co potwierdziło iż Państwo Środka poradziło sobie najlepiej pod względem gospodarczym z pandemią koronawirusa i pozostaje obecnie głównym czynnikiem popytowym wpływającym na wzrost ceny wielu surowców.

Lokalnie dla inwestorów w Warszawie kluczowe były jednakże informacje ze spółek. PGE (7,7%), Tauron (7,22%) i Enea (5,27%) poinformowały o liście intencyjnym w sprawie współpracy przy projektach offshore. Co jednak było ważniejsze, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń potwierdził planowane wydzielenie aktywów węglowych, co chociaż mogło wydawać się, iż jest już przez inwestorów zdyskontowane, to jednak ponownie pozytywnie wpłynęło na notowania spółek z sektora energetycznego. WIG-Energia był wczoraj najlepszym subindeksem, zyskując aż 5,69%. Na miano spółki dnia zasłużyło jednakże JSW, które zyskało aż 18,83% w związku z rosnącymi cenami węgla koksującego. Dodatkowo wzrosty z technicznego punktu widzenia wspierało pokonanie poziomu 30 zł, a z fundamentalnego odwołanie prezesa W. Hereźniaka, które przez inwestorów zostało odczytane jako możliwość nowego otwarcia.

Dużo uwagi w dniu wczorajszym było zwrócone także na Mercator Medical, który opublikował szacunkowe wyniki za czwarty kwartał na poziomie 369,7 mln zł zysku netto. Poprawa wyników kw/kw okazała się dla inwestorów niewystarczająca i w obawie, iż może być to szczyt możliwości spółki wyprzedawali akcje, które ostatecznie potaniały o 8,57%.

Łącznie WIG20 okazał się najsilniejszym indeksem i zyskał 1,92% powracając powyżej poziomu 2000 punktów, co obecnie stanowi pokaz siły kupujących i sprawia że ponownie celem staję się powrót w okolicę 2100 punktów.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Sesja w Azji kończy się w pozytywnych nastrojach, co przekłada się na notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i na DAX30, które rosną ponad 0,5%. Powyższe pozwala oczekiwać pozytywnego początku sesji na GPW, która odbędzie się w otoczeniu braku ważnych wydarzeń makroekonomicznych. Oznaczać to może, iż kluczowe okażą się ponownie lokalne czynniki. W Warszawie obecnie dalszy kierunek notowań w dużej mierze zdeterminowany będzie przez próbę pokonania poziomu 2100 pkt. na WIG20.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk