• Odbierz prezent
Notowania giełdowe: co w tym tygodniu poruszy indeksami giełdowymi DAX'em S&P 500 i WIG20?

Za nami kolejny tydzień, kiedy to na czołówki serwisów informacyjnych wybijały się kolejne dane o rekordach zachorowań na COVID-19 w Europie, a pod koniec tygodnia do rekordów dołączyły także Stany Zjednoczone, co Wall Street przypłaca słabym poniedziałkowym otwarciem. Najwięcej dziennych przyrostów raportuje Francja, ale nie korelowało to w zeszłym tygodniu z głębokością spadku indeksu CAC40, który zniżkował o jedyne 0,5%. Natomiast niemiecki DAX aż o 2%, mimo że Niemcy w Europie wciąż radzą sobie z pandemią bardzo dobrze. Jednak DAX, licząc od dołka w marcu, odrobił niemal wszystkie straty, podczas gdy CAC40 jedynie ok. 60%. Sprawa staje się na tyle poważna, że ciężko może być uniknąć kolejnych obostrzeń, o czym coraz częściej mówi się też w Niemczech. Natomiast w USA inwestorzy patrzyli dotąd przede wszystkim na kształtowanie się rozmów w sprawie programu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki. Konsensusu jak nie było tak nie ma, ale optymistyczne komentarze o zbliżaniu się stanowisk Republikanów i Demokratów pozwalały na podtrzymanie względnego spokoju, w efekcie czego indeks S&P500 spadł tylko o 0,5%. Jednak już w weekend informacje o przyroście zachorowań w USA do rekordowych poziomów psują mocniej nastroje.

W Polsce bez niespodzianek – warszawska giełda odrobiła tylko część strat z pandemii, a gdy przyszła druga fala, spada tak samo albo mocniej niż zachodni konkurenci. W ubiegłym tygodniu co prawda WIG spadł tylko o 0,75%, ale tym razem biła słabość średnich spółek – mWIG40 zniżkował aż o 1,71%. Mocno traciły przede wszystkim spółki związane z usługami objętymi lockdownem oraz spółki odzieżowe z powodu zmniejszającego się ruchu w galeriach handlowych. Dalszej presji spadkowej ulegały też spółki petrochemiczne – zarówno z racji zmniejszającego się popytu na paliwa, jak i ryzyka związanego z działaniami SP. Patrząc od strony makroekonomicznej to w tym momencie ciężko dostrzec pozytywy dla GPW – odkąd ilość dobowych zakażeń przekroczyła 10 tys. dziennie, nie chce zejść poniżej tej bariery. Wprowadzone od soboty obostrzenia być może będą skutkować zmniejszeniem zakażeń za ok. 2 tyg., natomiast ryzykiem dla wzrostu zakażeń i ogólnej stabilności polityczno-społecznej w Polsce są masowe protesty po orzeczenie TK ws. aborcji. Dlatego też można domniemywać, że ten tydzień dla GPW będzie nawet bardziej wymagający niż poprzedni.

W tym tygodniu z danych makro najważniejsze będą te z USA, przede wszystkim indeks Chicago PMI, wstępna dynamika zannualizowanego PKB za III kw. oraz raport Uniwersytetu Michigan, natomiast z Europy wstępne dane o inflacji konsumenckiej za październik. W USA mamy też sezon wyników spółek. W czwartek decyzję o stopach procentowych podejmie EBC, które pewnie pozostaną bez zmian, ale ciekawsze może być to, co na konferencji po posiedzeniu – jak EBC odniesie się do pogłębiania się kryzysu gospodarczego w strefie euro na skutek przyspieszającej drugiej fali pandemii koronawirusa i idącymi za tym coraz szerszymi obostrzeniami gospodarczymi.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk